Arama

nötrino
Yasaklı
4 Ocak 2011       Mesaj #114
Yasaklı
Alıntı

1. Bir yolun 3 'ünü gittim. Kalan yol 68 km'dir.
Yolumuzun tamamı kaç km'dir?
cevapbı bulabilirmisiniz

Yolun tamamı=>4x km alınırsa ; bu yolun 3x km'lik bölümü gidildiğinde geriye x km'lik yol kalıyordur;
Kalan yol=>68 km ise,yolun tamamı=>4x=4.68=272 km bulunur.

Alıntı

f.z-z f=3x+1 fonksiyonu örten bir fonksiyon mudur

f.z-z=>Bu ifadenin anlamı f(x) türünden bir fonksiyonun tamsayılar kümesinde tanımlanabilen bir fonksiyon olduğudur,Bir fonksiyonun örten olması demek=>Görüntü kümesinin değer kümesine eşit olması demektir yani f(x)=3x+1=>fonksiyonunda x yerine yazılan değerler değer kümesinin elemanlarıyla eşleşiyorsa fonksiyon örtendir

Alıntı

MANTIK SORUSU
SLM BEN BU SORUYU Bİ YERDE GÖRDÜM VE CEVAPLARI YAZMUYORDU YAPMAYA ÇALIŞTIM YAPAMADIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?
BİR BABANIN ÇOCUKLARININ YAŞLARI 4 TEN BÜYÜK 19 DAN KÜÇÜKTÜR.ÇOCUKLARIN YAŞLARININ ÇARPIMI 60060 OLDUĞUNA GÖRE YAŞLARIN TOPLAMI NEDİR?

60060 sayısının asal çarpanları=>(2)2*3*5*7*11*13 olur Çocukların yaşları 4 ile 19 arasında değerler aldığı için bu asal çarpanlardan 4 ve 3 sayıları işleme alınmaz kalan asal çarpanlar=>5,7,11 ve 13 olur Bu sayıların çarpımı =>5005 sayısını verir çocukların sayısı belli olmadığı için bu çarpımın içine yaşı 12 olan bir çocuk daha eklenirse çarpım 5005*12=>60060 sayısını veriyordur Buna göre yaşları 5,7,11,12 ve 13 şeklinde değişen 5 çocuk var demektir Çocukların yaş toplamı ise bu sayıların toplamından oluşur=>5+7+11+12 +13 =48 bulunur.

Alıntı

bir krokide atatürk caddesi ile mehmet akif ersoy caddesi birbirine pareleldir atatürk caddesi ile 1. sokak arasındaki açı 48 ve mehmet akif ersoy caddesi ile 2. sokak arasındaki açı 64 tür buna göre 1. sokak ile 2. sokak ar asındaki açı kaç derecedir a şıkkı 62 b şıkkı 68 c şıkkı 112 dşıkkı 114 çözümünü yaz

Caddeler birbirine paralel olduğundan,diğer iki sokağı bu paralel doğruları kesen doğrular gibi düşünüp, verilen açılar yardımıyla şekil üzerinde yöndeşlik, iç ve dış ters açıları bularak iki sokak arasındaki açıyı hesaplayabilirsiniz.

Alıntı

f(x)=3x+1 ise 3 f(x)+2 g(x)=4x+3 ise g(-4)=?

f(x) değeri =>3 f(x)+2 g(x)=4x+3 ise g(-4) fonksiyonunda yerine yazılırsa g(x) fonksiyonu bulunur ;
3.(3x+1)+2.g(x)=4x+3
2g(x)=4x+3-9x-3
g(x)=-5x/2=>g(-4)=-5.(-4)/2=10

Alıntı

bir dogal sayının 3katı ile 3bölü4ünün toplamı 225 tir.bu sayı kactır

3x+3x/4=225
15x=900=>x=60

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bisiklet
1.her yenı bisiklet modelının saateki ortalama hızı

2.saateki hızını bulduğunuz bisikletin 1,15,30 ve 45 dk kadaki hızını

3.tablado belirtilen bisikletın 30km ve 60 km lık mesafeyi ort. kac saatte alabileceğini gösteren tablo ve grafik?

Bisikletlerin ortalama hızlarını gösteren tabloyu kendiniz oluşturmanız gerekiyordur ortalama hız=> alınan toplam yolun,geçen toplam zamana bölünmesidir Bunun için yapmanız gereken işlemler;

* Bisikletin ,öncelikle saatteki(1 saat=>60 dk) hızını bulup orantı kurarak,bisikletin 1,15,30 ve 45 dklık sürelerde ne kadar yol aldığını bulabilirsiniz(mesela 1 saatte(60 dk)=> 60 km yol alıyorsa 30 dakikada => 30 km veya 15 dakikada => 15 km yol almış olur vsvs gibi)

*Saatteki ortalama hızı bilinen bisikletin ;Ortalama hız=Alınan toplam yol/Geçen toplam zaman=>formülüne göre verilen değerleri yerine koyarak 30 ve 60 km'lik mesafeleri ortalama kaç saatte alabileceğini bulabilirsiniz sonrasında bulduğunuz bu sonuçları oluşturduğunuz tabloda grafik üzerinde gösterebilirsiniz.