Arama

ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
12 Şubat 2011       Mesaj #4
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben 42 yaşında evli ve 3 çocuklu bir bayanım. 5 yıl önce menopoza girdim. hormon ilaçları kullandım 4 yıl boyunca . son bir yıldır kullanmıyorum . kullandığım ilacın ismi ise triglesteron. her yıl göğüs ultrasyon ve mamografi çektirdim. 5 yılım sorunsuz geçti.şimdi bu ay hem ultason hem de mamografi çektirdim. sonuç olarak üzerinde "her iki aksiller bölgede patolojik boyut ve görünümde olmayan birkaç adet lenf nodu izlenmektedir." yazan bir kağıt verildi elime ben bu sonuçtan herhangi bişey anlamadım. diğer soru yazan arkadaşları gördüm de ben de derdimi bi yazayım dedim. ancak ben tıp dilinde yazılan cevaplardan hiçbirşey anlamıyorum. lütfen bana bununla ilgili anlaşılır bir cevap yazarsanız sevinirim hocam size de iyi çalışmalar .kolaygelsin

Öncelikle geçmiş olsun Lenf nodu'nun anlamını aşağıda inceleyebilirsiniz, en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız.

Beze Nedir? Nerelerde Bulunur ?
Bezeler (lenf Nodları) dışarıdan vücudumuza giren mikroorganizmalarla vücudun savaştığı, direnç gösterdiği savunma yapılarımızdır. Boyunda, koltukaltında, kasıklarda, ensede kulak çevresinde, dirsek bölgesinde ve hatta karın içi organlar ile göğüs boşluğunda normalde bulunurlar. Bademciklerimizde birer bezedir. Sağlam kişilerin %50-60'ında ciddi bir rahatsızlık olmadan normal boyutlarda bezelerle karşılaşmaktayız. Bulaşıcı hastalıkların (enfeksiyon hastalıkları) seyiri esnasında bezeler büyüyebildiği gibi; bazı kanserlerle beraber bulunması nedeni ile hem korkutucu olabilmekte hemde erken tanısının konması önem arzetmektedir.