Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Temmuz 2011       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,
Ben özel sektörde 6 aydır çalışıyorum. Maaşım ilk girdiğimde 1250 tL idi. 6 ay içinde 1800 tl oldu (net ücret). Fazla mesai yaparsam bu rakam daha da artıyor. Fakat bu rakat iyi mi ?? KESİNLİKLE HAYIR! kendi çalışmamı düşünürsem aldığım bu para az değil çoooook az. Mimar olmak isteyen arkadaşlar öncelikle Türkiyede mimarlığın sanattan - tasarımdan çoooook uzak olduğunu kavramalılar. Okullarda empoze edilen mimarlık anlayışıyla, uzaktan yakından alakası yok. Piyasada tasarımın T si yok. Üstelik bunu, Türkiyede sayılı mimarlık ofislerinden birinde çalışıyor olmama rağmen rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ben işe ilk başladığımda çok büyük hayal kırıklığına uğramıştım ama şimdi idare etmeye çalışıyorum. İkincisi mimarlık çok çalışma ve öz veri gerektiren zor bir meslektir sevmeyen imkansız yapamaz. Çalışma saatleriniz kimi zaman günde 15 saate kadar çıkabilir hatta daha bile fazla. Daha 2 gün önce tam 13 saat çalıştım. Türkiyede genç mimarların kanını emiyorlar ve 3 kuruş para veriyorlar. Zaten 40 yaşına gelene kadarda mimar olarak görülmüyorsun, yani adam yerine koymuyorlar. Ben yinede bir çok arkadaşıma göre şanslıyım. aynı şartlarda çalışıpta 1000 tl maaş alan çok arkadaşım var. Aslında bunu söylemek bile trajikomik. Kendi ofisinizi açana kadar piyasada en fazla alacağınız maaş 3000tl + proje başına %. olur. Bunları bilerek tercihlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.