Arama


_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
4 Ağustos 2011       Mesaj #3
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
ULUSLARARASI PARA FONU (İnternational Monetary Fund [İMF])
Ad:  Uluslararası para fonu4.JPG
Gösterim: 627
Boyut:  37.8 KB

Esas olarak uluslararası para kurlarını dengede tutmak amacıyla kurulmuş, BM'ye bağlı özel kuruluş.

Fon, 1944'te New Hampshire/Bretton Woods'da toplanan BM Para ve Maliye Konferansı'nda alınan kararlar uyarınca, 1945'te kuruldu. Macaristan'ın da katılmasıyla Mayıs 1982'de üye sayısı 146'ya çıktı, 1988'de ise 151'e ulaştı. Kuruluşun iki temel hedefi, dış ticaret ilişkilerinde doğabilecek dengesizlikleri önlemek ve çeşitli ulusal para kurlarında güveni sağlamaktır.

Kuruluş antlaşması uyarınca, üyeler fona belli paylarla katılırlar. Bu payların 1/4'ü altınla, geri kalanı ulusal paralarla ödenir. Kuruluş 12 üyeden oluşan bir yönetim kurulu, bir müdür ve müdüre bağlı teknik ve idarî kadrolarca yönetilir. Yönetim kurulu üyelerinden 5'i Fon'da en büyük paya sahip 5 üye arasından seçilir. Oy hakkıysa üyelerin katılım payına göre belirlenir.

Kuruluşundan beri örgütün üyesi olan Türkiye, katılım payını gerçekleştirdikten sonra, Fon'ca belirlenen koşullara uymak kaydıyla çeşitli zamanlarda kredi almış ve kullanmıştır. Fon'un sağladığı kredilerin ilk 1/4'lük bölümü ülkelerce serbest kullanılabilir. Ancak ondan sonraki dilimlerin kullanılabilmesi İMF'nin ülke ekonomisi üzerinde koyabileceği birtakım denetleyici kuralların uygulanmasıyla mümkündür.
MsXLabs & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
Son düzenleyen Safi; 10 Mart 2017 20:57
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.