Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ağustos 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Başta imam-hatipliler olmak üzere, meslek liseli öğrencilerin genel liseye geçiş yasağı, Anadolu imam-hatip liseleri için yönetmelik çıkarılarak delindi. MİLLİ Eğitim Bakanlığı, halen genel liseye öğrenci nakli yasak olan imam-hatipler için yönetmelik operasyonu düzenledi. Başta imam-hatipliler olmak üzere meslek liseli öğrencilerin genel liseye geçiş yasağı, Anadolu imam-hatip liseleri için yönetmelik çıkarılarak delindi. Üniversiteye girişte, diğer meslek liseliler gibi halen alanlarının devamı niteliğindeki yükseköğretim programlarını tercih ederken katsayı engeliyle karşılaşan Anadolu imam-hatipliler için, bu engel ortadan kalkıyor. Hazırlık dahil herhangi bir sınıfta resmi veya özel liselere geçme olanağı tanınan Anadolu imam-hatip liseli öğrencilere, tüm alanlarda üniversite kapısı da aralanıyor. SON SINIFTA NAKİL Buna göre, Anadolu imam-hatip lisesi öğrencisi, son sınıfta naklini genel liseye aldırarak, ÖSS’de istediği alanı tercih edebilecek ve genel lise mezunu olarak, meslek liseliye uygulanan katsayı engeline takılmayacak. Halen düz imam-hatip liseli öğrenciler için yasak olan ‘resmi ve özel liselere öğrenci nakli’ Anadolu imam-hatipliler için serbest bırakıldı. Resmi ve özel liselerden Anadolu imam hatiplere öğrenci nakli yapılamayacağı kesin hükmü konulan yönetmelikte, ‘ancak’ denilerek, Anadolu imam hatip liselerinden resmi ve özel diğer ortaöğretim kurumlarına geçişin, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Nakil ve Geçiş Yönergesi hükümlerine göre yapılacağı hükmüne yer verildi. Buna göre, Anadolu imam-hatiplilerin resmi ve özel liseye geçişlerinde, artık söz konusu yönerge hükümleri geçerli olacak. Yönetmelik yayımlandı Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı, ‘Anadolu İmam Hatip Liseleri Yönetmeliği’ dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, Anadolu imam hatip liseleri arasındaki öğrenci nakil şartları daha önce fen ve anadolu liselerindeki değişikliğe paralel hale getirilirken, resmi ve özel liselere nakilleri için de kapı aralandı.