Arama

nötrino
Yasaklı
13 Eylül 2011       Mesaj #12
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bugün sokağa kartonun içinde atılmış yavru kedi buldum.daha yeni doğmuş,gözleri yeni açılmış.yıkadım üzerinden bir sürü pire çıktı.3 yaşında bir kızım var.önce beni endişelendirdi.pire ilaçları zarar verdiği için korkuyorum kullanmaktan.arınmış gibi gözüküyor.ne yapmam gerektiği hakkında bir fikriniz var mı?ayrıca kedi kızıma her hangi bir sağlık sorunu yaratır mı?

Genelde kedilerde görülen pire türü parazitler için spreyler kullanılıyordur Siz kediciği yıkayıp ona uygun pire spreyi kullandıysanız ve temizlendiğinden eminseniz kızınız için bir sorun olmaz Yinede bebek kediciği bir veterinere gösterip sağlık durumunu,pirelerden arınıp arınmadığını kontrol ettirebilirsiniz Ayrıca kedicik henüz yeni doğmuş olduğundan,dışarı bırakırsanız haliyle yaşayamaz ve ölür Bu aşamadaki bebek kediciklerin bakımları biraz daha zordur ve zorda olsa bu minik kediciğin bakımını üstlenmek zorundasınız.Kediciği sıcak tutup,eczanelerde ve veterinerlerde yavru kediler için özel yapılmış toz halinde anne sütü alarak onu besleyebilirsiniz.

Eğer bu mamayı temin edebilme imkanınız yoksa normal pastörize süte bazı gıdalar ekleyip (yumurta sarısı,kesme şeker...vsvs gibi) besleyici bir özel mama hazırlayabilirsiniz Ama siz yinede toz halinde anne sütü alıp,kediciği onunla beslemeye çalışın Çünkü toz halindeki anne sütü kedicik için gerekli olan bütün mineralleri içeriyordur ve aynı zamanda içeriğinde kedicikleri hastalıklardan koruyan antibiyotik maddelerde bulunuyordur.Bunun yanında hazırladığınız mamayı ya da veterinerden aldığınız toz halindeki anne sütü karışımını bir biberon ya da steril bir şırınga yardımıyla kediciğe verebilirsiniz.