Arama

Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
3 Ekim 2011       Mesaj #5
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya benim ödevim var bi yerden bişey bulamadım bana yardımcı olurmusunuz

Sevap
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sevap; İslam dininde kişinin iyi hareketleri ve farz ve nafile ibadetleri yerine getirmesinden dolayı kazandığı hayra verilen isimdir. Karşıtı günahtır ve kişiler günahı haram olan şeyleri yapmaları, farz olan şeyleri terk etmeleri ve kötü hareketleriyle kazanırlar. Buna göre ahirette sevabı günahından yüksek olanlar ebedi saadete kavuşacak, cennete gönderilecek, günahı sevabından çok olanlarsa azap ile karşılacaklardır. Ehl-i Sünnette genel kanı Mü'min kişinin günahı sevabından çoksa bile, azabının ebedî olmayacağı, günahlarının cezasını bir süre azap çekerek gördükten sonra cennete alınacağı yolundadır. Haricîlikte ise günahkâr kişi dinden çıkmış sayılabilir ve bu sebeple öldüğünde ebedi azap görebilir.

En büyük sevaplar;

-Bir İnsanın hayatını kurtarmak. (unutmayın ölümünüzden sonra vücudunuzda kalan organlar size öbür tarafta hiç bir işe yaramayacaktır. O yüzden lÜtfen organ bağışına destek verin. Organlarınız başka birçok insanın hayatını kurtaracaktır.)

-Evlat edinmek. (sizin olmayan bir çocuğu sahiplenip onu iyi bir insan olarak yetiştirmek)

-Doğru ve dürüst olmak.

-Daima ileri götüren yolları tanımak ve tanıtmak.

-Fakirleri okutmak.

-Ailen için harcama yapmak.

-Elden ayaktan düşenlere, engellilere, aciz durumda olan canlılara yardım etmek.

-İnsanlık için iyi şeyler yapmak.(din,ırk ayırt etmeden)

-Bir başkasının hayatı için kendi hayatını feda etmek. (Şehitlerimiz)

Ayrıca bknz;Sevap Nedir?

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Sen sadece aynasin...