Arama

nötrino
Yasaklı
28 Ekim 2011       Mesaj #19
Yasaklı
Alıntı

Meridyenler arası yerel saat farkı hesaplama ?
SORU: 50° Güney paralelinin uzunluğu 14 400 KM'dir. Kuzey Yarım Kürede bulunan K Ve L noktaları arasında Kuş uçuşu uzaklık 2400 Km 'dir. Buna Göre K VE L noktaları arası yerel saat farkı Kaçtır?

A) 2 Saat B)3 Saat C)4 Saat D)8 Saat E)9 Saat

Sorunun Cevabı nı 3 diye buluyorum ama test 4 saat diyo. Acaba ben mı yanlıs buluyorum yoksa soırudamı bı yanlıslk var ilgilenirsenız sevınırım.

Alıntı

Meridyenler Arası Yerel Saat Farkı Hesaplama.
SORU : 50° Güney paraleli uzunluğu 14,400 Km'dir. Kuzey Yarım Kürede bulunan K ve L noktaları arasında Kuş Uçuşu uzaklık 2400 Km'dir.

Buna göre kuzey yarım kürede bulunan K ve L noktaları arası yerel saat farkı ne kadardır ?

A- 2 Saat
B- 3 Saat
C-4 Saat
D- 8 Saat
E- 9 Saat

Soru kolay ama bu soruda beynım tamamen durdu. Yardımcı Olun arkadaslar çözemıyorum kafatı yıyecem

Aralarındaki yerel saat farkı 4 saat ise K ve L noktaları aynı yarımkürede ve aynı paralel üzerinde fakat farklı meridyenler(30 derece doğu ve 30 derece batı ... vsvs gibi) üzerinde bulunmaktadırlar.Her meridyen arası 4 dakika ve 15 meridyen aralığı(4*15=60) 1 saati oluşturduğuna göre=>2400 km içinde 4 defa 60 dakika vardır ve iki meridyen arası uzaklık sadece ekvator üzerinde 111 km dir Kutuplara gidildikçe bu mesafe azalarak kutup noktalarında 0 olmaktadır Bu verilere göre K ve L noktaları arasında 2400 km var ise bu iki nokta arasından 60 meridyen geçer ve 2 meridyen arası 40 km olur.

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşlar acil cevap verin buna!!!!!

40derece doğu meridyenindeki eskişehirde saat 10:11 iken 43 derece doğu meridyeninde bulunan kayseride saat kaçtır??

Bu iki şehir arasında=>43-40=3 derece meridyen farkı ve 3*4= 12 dakikalık bir zaman farkı vardır Kayseri daha doğuda olduğu için yerel saati eskişehirin yerel saatinden 12 dk daha ileri olur =>10:11+12=10:23 bulunur.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.