Arama

Chelsea_Eny - avatarı
Chelsea_Eny
Ziyaretçi
11 Aralık 2011       Mesaj #7
Chelsea_Eny - avatarı
Ziyaretçi
Eğitimin önemi:

Bir çiçeği sularken ona hayat veririz ve bunun yanında yeni hayatlar yaratırız.Minik bir yüreği hayata hazırlamakta buna benzer.O hayata ne kadar güzel hazırlanırsa ve sarılırsa geride yaşamaya değer iyi bir gelecek bırakır.Hayat bize sunulan en güzel armağandır.Bunun değerinde en güzel şekilde bilmek gerekir.Her nefes alışımızda ve verişimizdeki kısacık anı mutluluğa çevirmek gerekir.Bu mutluluğun temelinde iyi bir eğitim ve güzel bir gelecekte saklı.

Bir şeyler üretebilmek ve yaşamaya dair değerler ortaya koyabilmek için herkesin iyi bir eğitime ihtiyacı vardır.Günümüzde gelişen ülkelerde eğitim ön safhadadır.İyi bir gelişim için eğitim şart.Malesef Türkiyede eğitim olanağı diğer ülkelere göre geride kalmış.Özelliklede batı illerine göre Güneydoğu Anadolu bölgesi eğitim bakımından daha arka planda kalıyor.Bu sadece Güneydoğu Anadolu bölgesinin sorunu değil, bütün bölgelerin sorunu olmalıdır.Bir kuş bile yavrusunu yuvadan uçururken onu önce eğitir, ona yardımcı olur ve kendi gayesiyle onu yuvadan uçurur.Bizlerde kendi çocuklarımız için bir gaye sarfedebiliyorsak ne mutlu bize.Ne yazık ki çoğu köylerimizde anne ve babalar o kuşun sarfettiği çabayı sarfedip kendi çocuklarını okula göndermiyorlar.Sadece ondört köyde evleri tek tek dolaşan öğretmenler,okula gitmeyen yüz öğrenci tespit etmişlerdir.Kimileri kızlarını okula göndermek yerine tarım işçisi olarak çalıştırıyor.Bazıları kızlarını okula göndermek yerine, onlara ev işi yaptırıyor.Yada küçük kardeşlerine bakıyor.Böyle bir zihniyet yerini aydınlığa ulaşan zihniyetlere bırakmalı.Yerine olgunlaşmaya hazır tomurcuklar yeşermeli.Yeni baharlar yaratılmalı yüreklerde.Bu baharları yaratmak için bütün yürekler aynı anda çarpmalı ve beraber mücadele etmeli.Bu mücadeleye en fazla öğretmenlerin katkıda bulunması gerekir.Fakat güneydoğudaki öğretmenlerin tayin isteyip, bir an önce başka illere gitme arzusu bu mücadeleyi yıkmaya yardımcı olan en kötü darbelerden biri.Bölge illerinde ve ilçelerinde her yıl atanan öğretmen sayısı kadar da yine bölgede tayin oluyor.Bu yüzden eğitimci açığı kapanmıyor.Bölgedeki illerin milli eğitim müdürleri açığı kapatmak için bakanlık izniyle ders ücretli ve usta öğretici kadrosu açıyor.Müdürler kadroya alınanların büyük çoğunluğunun lise mezunu olmasının eğitime bir katkı sağlamadığı düşüncesinde.Bu sorun hepimizin sorunu olmalı ve hepimiz bir şeyler yapabilme gayretinde olmalıyız.

Güneydoğuda yaşayan çocuklar, daha az eğitim alıyor.Tabiki bunlar her yeri kapsıyor.Güneydoğunun unutulmuş çocukları olmak hepimizin içini burkan bir duygu olarak kalmalı.Kendi imkanlarımızla minik yüreklerde küçük bir kütüphane kurmak en güzel duygulardan biridir.Bir mazi yaratılacaksa derinlerde, buda eğitimsizliğin yaratacağı acı bir mazi olmasın.En güzel dileğim, bütün yüreklerin aynı anda çarpması ve eğitim için iyi bir çaba sarf etmesidir.

Not: Eğer okula gitmezsek cahil kalırız.Ülkemize yararlı insanlar olamayız.Cahillikle de hiç bir iş yürümez diye düşünüyorum.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.