Arama

nötrino
Yasaklı
15 Aralık 2011       Mesaj #8
Yasaklı
Alıntı
merve144 adlı kullanıcıdan alıntı

iyi günler adım merve kimya ödevim var 9. snıfım yardım edermsnz lütfen 2 sorum var yapmadım ya.
aşagıdaki iyonik bağlı bileşiklerin lewis elektron gösterimlerini yapınız. (soru)
1-) AIF3 ( 13AI, 9F):
2-) MgS (12Mg, 16S):

İyonik bağlı bileşiklerin elektro negatiflikleri farkı ne kadar fazla olursa, iyonik bağ kuvveti de o kadar fazla oluyordur.

13Al=>2)8)3)=>Bu elementin değerlik elektron sayısı 3 olur.Soygaz elektron düzenine ulaşabilmesi için 5 elektron alması gerekiyordur.(Bağ sayısı=5)
9F=>2)6)1)=> Değerlik elektron sayısı 1 olur Soygaz elektron düzenine ulaşabilmesi için 7 elektron alması gerekiyordur.(Bağ sayısı=7)

AlF3=>Bu bileşikte Al ve F3 elementlerinin değerlik elektron sayılarının toplamı=>3+1*3=6 olur.Lewis elektron gösteriminde bir Al elementi 3 tane F atomuyla tek bağ yapar.Toplam 6 elektron bağ yapımına katılmış olur.Aşağıda lewis elektron gösterimindeki, kırmızı noktalar bağ yapımına katılan elektronları, mavi çizgiler ise bağ sayısını ifade ediyordur.(6 elektron-lewis nokta elektron gösterimi.)

F*-*Al* -*F
*|
*F

12Mg=>2)8)2)=>Değerlik elektron sayısı 2 olur.
16S=>2)8)6)=>Değerlik elektron sayısı 6 olur.

MgS=>İyonik bileşiğinde değerlik elektron sayılarının toplamı=>6+2=8 olur.Mg,bir S atomuyla tek bağ yapar.

Lewis elektron gösterimi=>Mg*-*S=>Bu elektron gösteriminde,toplam 8 değerlik elektronunun 2 tanesi bağ yapımında kullanıldığından,geriye kalan 8-2=6 tane değerlik elektronu, Mg ve S atomlarının çevresine yerleştirilir.

* *
*Mg *-* S*=>Bileşiğinin lewis nokta elektron gösterimi bu şekildedir.
* *
6 elektrondan 3 tanesi mg atomu çevresine,diğer 3 elektronda S atomu çevresine yerleştirilir.