Arama

CeLebRindaL - avatarı
CeLebRindaL
VIP why did you go why
15 Ocak 2012       Mesaj #17
CeLebRindaL - avatarı
VIP why did you go why
Alıntı
Burcutaş adlı kullanıcıdan alıntı

Batıl inançlara neden inanılır ? zararları nelerdir ? acil lütfen !

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

tarihçesi lazım aciLL

Alıntı

batıl inançlar ve cıkış sebebleri ne olur acillll

Alıntı

batıl inanç nedir lütfen

Alıntı
güllü küçük adlı kullanıcıdan alıntı

bn sadece batıl inanançın anlamını öğrenmek iştiyorum çünkü bn ilk defa duydum ama anlamını bilmiyom ve bunla ilgili dersim var

Batıl İnançlar

İlk çağlardan beri her toplumdan insanlar gerçeklik payı olmayan, korkuları, çaresizlikleri, eski gelenekleri gereği genellikle doğa üstü olan olaylara inanırlar. Bu inançlar batıl inançlar olarak isimlendirilir. Çoğu psikolojik olarak bu tür inanışların negatif etkisine maruz kaldığı için doğruluğuna ve bu tür batıl inançlara daha içten bir şekilde inanırlar. Bana soracak olursanız batıl inançların özünde yatan; topluma, bireylere bazı bilinmesi gereken şeyleri öğretmeyi korkutarak sağlamaktır. Aşağıdaki çoğu batıl inançlarda bunu görebilirsiniz. Örneğin Hıristiyanlıkta olan siyah kedi, süpürge, 13. Cuma gibi batıl inançlar Avrupa'nın paganizmi unutturma çabalarından kaynaklanmaktadır. Örneğin Anadolu'da yaygın olan batıl inançlarda ise yine öğretiler söz konusu olabilmektedir. Elektriğin yaygın olmadığı dönemlerde geceleri yapılan tırnak bakımı karanlık neticesinde hoş olmayan sonuçlar doğurabiliyordu. Dolayısı ile geceleri tırnak kesmenin hoş olmadığı farklı bir yöntemle bireylere anlatılıyor. Örneğin bıçak hediye edilmesi konusundaki batıl inanç eskiden krallıkların birbirleriyle savaşmadan önce birbirlerine bıçak göndermeleriyle ilgili olabilir. Bu savaşın sebebi bile sayılabiliyormuş.

DEVAMI
Kaynak: Batıl inanç nedir, hangi batıl inançlar vardır?
O Kadar Kalabalik ki Yalnizligim..