Arama

Robot Teknolojisi - Tek Mesaj #3

Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
6 Nisan 2012       Mesaj #3
Avatarı yok
Yasaklı
Voltron Gibi Birleşip Ayrılabilen Robotlar

Bir araya gelip kullanışlı aletler oluşturan, sonra birbirinden ayrılan minik robotlar üretildi.BBC'nin haberine göre ABD'nin ünlü Massachusetts Institute of Technology (MIT) üniversitesi, 30 tane "akıllı küp" prototipi ile bunları çalıştıracak bir yazılım geliştirdiğini açıkladı.

Kenar uzunlukları 1 santimetre olan küplerin boyutlarını daha da küçültmek için çalışmaların devam ettiği bildirildi."Kendi kendine şekillenen kum" adlı projeyi geliştiren doktora öğrencisi Kyle Gilpin, küplerin istenen her şekli almasını amaçladıklarını söyledi.

Gilpin, "Diyelim ki ıssız bir yerdesiniz ve belirli bir alete ihtiyacınız var. İstediğiniz aracın modelini çizip içinde robot küplerin olduğu torbaya atıyorsunuz ve küpler istediğiniz aracı yapıyor" dedi. Küplerin bir araya gelmesini sağlamak için kenarlarında elektromıknatıslar bulunuyor.

Mıknatıs etkisi, istendiğinde aktif hale getiriliyor, daha sonra devre dışı bırakılabiliyor. Bu işlemin yapılabilmesi için küplerin içinde 32 kilobitlik hafızaya sahip mikro işlemciler bulunuyor.Proje, gelecek ay Minnesota'da yapılacak IEEE Uluslararası Robot Teknolojisi ve Otomasyon Konferansı'nda tanıtılacak.


Kaynak : BBC / Massachusetts Institute of Technology (04 Nisan 2012,16:22)
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.