Arama

nötrino
Yasaklı
7 Nisan 2012       Mesaj #9
Yasaklı
Alıntı

SABAH NAMAZIYLA ÖĞLEYİ KILAMADIM KAZASI NASIL OLACAK?

Bir namazın, kendi vakti içinde eda edilmesi gerekiyordur.Namazın vakti çıkınca namaz kazaya kalmış olur.Sabah namazı öğle namazı vakti girmeden önce kaza edilirse,sabah namazının hem sünneti hem de farzı kaza edilir.Öğle namazı vakti girdikten sonraki zamanlar için ise sadece sabah namazının farzı kaza edilir.Ayrıca kaza namazının kılınması için belli bir zaman sınırlaması yoktur.Sadece kerahet vakitlerinde kaza namazı kılınmaz Çünkü bu vakitlerde kılınan namaz mekruh olur!

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Benim soruma da cevap alabilir miyim, Sabah namazını kaçırdım ve işten 4 de çıkıyorum. Ögleyi kıldıktan sonra sabah namazının kazası nasıl kılınacak?

Öğle namazı kılınmış ise kılınmayan ve vakti çıkmış olan sabah namazının sadece 2 rekat farzı kaza edilir!

Kazaya kalan bir namaz için nasıl niyet edilir?

Kazaya kalan sabah namazının sünnetini kaza ederken, " Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya " şeklinde niyet edilir!

Farzını kaza ederken de, " Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzının kazasını kılmaya " şeklinde niyet edilir!
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen nötrino; 23 Temmuz 2014 14:05