Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mayıs 2012       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Deviasyon ve burun eti alınmasıydı benim yaşadığım.Amaliyatdan bir hafta önce ağrı kesici veya başka hap kullanmak yasak.Sigara içiyorsanız ve triyaki durumdaysanız içme demk saçma tabi.Amaliyatdan bir gün önce bırakın yeter.Ben bu amaliyatı cumartesi günü oldum.Yani amaliyatdan üç,dört gün geçti.Amaliyat olmadan önce ki tek korkum.Genl anestezi olurken uyuduğumu zannedip dr ların kesip biçmeye başlamasıydı.12 den sonra bişey yemedim ve dokuz buçuk gibi amaliyat masasındaydım.Bir saatden az sürdü.Bikaç kişi geldi ve göğsüme kalp ritmimi dinlmek için cihaz taktılar.Burnuma oksijen tüpü gibi bişey takltılar sonrasnı da hatırlamıyorum zaten.Uyandığımda herşey bitmşti.Burnumdan nefes alamadım,sızladı biraz okadar.Tarifi imkansız bir acı değildi yani.Odaya aldılar.Karnım amaliyata girmeden önce çok açtı ama amaliyatdan sonra açlık yada susuzluk hissetmedim.Burnumdan nefes alamam alışık olmadığım için huzursuz etti.Narkoz fazla işlemedi bana.Yarım saat olmadan lavobaya yada ufak gezintilere başlamıştım.Burnuma buz koyduğumda rahatlıyordum.İçindeki pompalar yüzü geriyor ve gülmekte konuşmakta hafif zorlanyorsun.Bir iki saat sonra su yada yemek yemek serbest.Öyle şunu yeme bunu yeme kuralıda yok.Dondurma dahi yedim.Dondurma serinletiyor.İğne yaptılar ağrı duymıyım diye.Saat 4 te çıkışı yaptım.Eve geldim.Buz koymayı hiç bırakmıyoruz tabi.Gece çok canım sıkıldı.Uykusuzluk bir yandan nefes alamamak öteki taraftan.Bu arada bende şişme veya nmorarma gibi durumlar olmadı.Hatta amaliyat olduğum fazla belli bile değildi.Burunda hafif bir şişlik diyelim.Yutkunurken içindeki silikon rahatsız ediyo.Onada tek çare buz tutmak burna.Çünkü gevşetiyor.Yatarken sağa yada sola yatmak da yoruyor.Biraz yastığı dik tutup sırt üstü yatmak en iyisi bence.Uyuyamıyorsun GERÇİ.Ondan dolayı izlemek istediğiniz filimleri vs herşeyi bu zamana ayırın.Yatakta bir oyana bir buyana yatmak çaresiz.Pazar günü oldu.Tabi biraz daha iyiydim.AMA aynı proplem burnunun içinde yabancı bir madde var ve nefes alamamak.Bide benim damarlarım hassas olduğundan devamlı kanadı.O gecede uyuyamadım.Ertesi gün pazaertesi oda öyle böyle geçti işte.Tek sıkıntı sabretmek.Tamponlar salı öçıkıcak dediler ve benim sabrımın tükenmesi cumartesi gecesi başlamıştı.Pazartesi gecesi.Sadece ağzımdan nefes alarak uyumaya öçalıştım.AMa damağım okadar kurudu ki uyanmak kaçınılmazdı.Dişte sızlama ve dudak damak bölgelerinde değişik duygular bunu söyememe gerek yok heralde ama sölemiş oldum.Salı öğleden sonra tamponlarıçıkarmaaya gittim..Dr,Allah razı olsun.Eli çabuk ve rahat bir insan.Tamponları çıkarırken canım yanmadı desem aptallık olur.Tabi ki yandı.AMa beş dakika sürmedi.Dayanılmaz bir acı değil bana göre.Çektiğim sıkıntılardan sonra tampon çıksında pskolojisi ağır bastı.Tamponları çıkardıktan sonra sızlama bir iki dk sürüyo.Baş dönmesi ve şaşkınlıkta yok değil.Ama öyle bir duygu ki anlatamam..RAhatlama ferahlama.Bütün acılar tampon çıkarana kadar sürüyo.Çıkarıldıktan sonraher nekadr burun az da olsa tıkalıysa da ben şuan bunu hissetmiyorum ama gayet rahat nefes alabiliyorum.Deniz suyuyla arada bir yıkıyorum.Normal hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum.Haftaya perşembe randevum var.Kontrole gidicem.Amaliyatdan korkanlar için söylüyorum.Çok rahatsız etmiyorsa olmayın bu amaliyatı.Beni çok rahatsız etmiyodu.Şuan iyiki olmuşum diyorum ama bir kaç gün önce gerek varmıydı diye düşünmedim değil.Ama pişman değilim.Rahatsız ediyorsa mutlaka olun.En fazlaa 3,4 gün ceremesi var. Narkozdan korkmayın.Her şekilde uyuyorsunuz.Ve zman size değil dr lara işliyor.Size uyumanzla uyanmanız bir gibi gelEcek.Ben nadirde olsa sigara kullanıyorum.BBugün tamponlar çıktı.İki tane içtim brşey olmadı çok şükür.Uyandığınz da çok acı çekmekten korkmayın.Öyle abartılcak bir durum yok.