Arama

nötrino
Yasaklı
8 Haziran 2012       Mesaj #438
Yasaklı
Alıntı
yeliz daglar adlı kullanıcıdan alıntı

yeditepe üniversitesi'nde türk dili ve edebiyatı bölümü öğrencisiyim bölüm değiştirmeyi düşünüyorum bir süredir edebiyata başladığımdan beri fikirlerim değişti pdr'ye iç yatay geçiş yapmayı düşünüyorum sizinde fikrinizi almak istedim

Genel olarak 2 tür yatay geçiş yapılabiliyor.Birincisi aynı üniversite içinde öğrenim görülen programla eşdeğer bir programa geçiş (iç yatay geçiş) diğeri ise üniversiteler arası yatay geçiştir.(Bu tür bir yatay geçişte hangi bölümde okuyorsanız sadece o bölüme geçiş yapabilirsiniz.).Yatay geçiş için belli bir not ortalamanız olmalı(bunu geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanına bakarak anlayabilir ve ne kadar bir not ortalaması gerektirdiği konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz.Genelde ikisi arasında doğru bir orantı vardır) Bunun yanında kontenjan da önemlidir.

Alıntı

klinikten yüksek lisans yapsam psikolog olabilir miyim bir bilginiz var mı bu konuda ? bir de pdr de yüksek lisans yapmak zor mu ?

Öncelikle hangi alanda yüksek lisans yapmak istediğinize karar vermelisiniz.Psikolog olmak istiyorsanız.PDR yerine psikoloji bölümüne iç yatay geçiş planlayabilirsiniz.Psikoloji ve PDR bölümlerinin lisans düzeyindeki ders içerikleri arasında pek bir fark görülmez.Bunun yanında her iki bölüm arasındaki farklılık yüksek lisans düzeyinde ortaya çıkar.PDR daha çok rehberlik,danışmanlık hizmeti üzerine kurulu eğitim vermektedir.PDR mezunları psikolojik danışman,pedagog,rehber öğretmen gibi ünvanlar alırlar.

Psikolog ünvanı ise psikoloji alanından mezun olanlara verilir.Psikologlar, hastanelerde,eğitim kurumlarında,adliyelerde (adli psikolog) görev alabilecekleri gibi kendilerine özel bir ofis açabilirler. Klinik psikoloji alanında yapacağınız yüksek lisans size bazı avantajlar sağlar.Mesela mesleki yeterlilik için psikoterapi yöntemini uygulamaya yönelik özel bir takım spesifik eğitimlerin alınması...vsvs gibi.

Alıntı

şimdi pdr ye geçip sonradan pişman olmaktan da korkuyorum sizce acaba hangi bölüm daha avantajlı ?

Bunun için tam anlamıyla net bir şey söylenemez.Hangi bölümü okumak ya da hangi alanda yüksek lisans yapmak istediğinize ancak kendiniz karar verebilirsiniz.Edebiyat bölümünden mezun olup psikoloji ya da PDR alanında yüksek lisans yapabileceğiniz gibi,özel eğitim kurumlarında,dershanelerde Edebiyat öğretmeni sıfatıyla öğretmenlik de yapabilirsiniz.Bunun yanında PDR ya da Psikoloji alanında yapacağınız yüksek lisans,herhangi bir kurumda edebiyat öğretmeni olarak ya da PDR ve psikoloji dışında başka bir alanda çalışmanızda derece açısından size hiç bir katkı sağlamaz.