Arama

nötrino
Yasaklı
16 Haziran 2012       Mesaj #8
Yasaklı

Mirac Kandili / Mirac Ne Demektir, Bu Gecenin Önemi Nedir?

Mirac, merdiven demektir. Resulullah efendimizin göklere çıkarıldığı, bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir. Recebin 27. gecesidir. İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde, Mirac bildirilmektedir.Mutezile fırkası, Resulullah efendimizin bir anda, Cenneti, Cehennemi ve daha birçok yerleri gezip gelmesine akıl erdirememiş, “Miracı kabul etmek, Allah’a mekan ittihaz etmek olur” diyerek Miracı inkâr etmiştir. Allahü Teâlâ, Hazret-i Musa ile Tur dağında konuşmuştur. Tur dağı Allahü Teâlâ'nın mekanı mıdır? Elbette değildir. Cennete giren müminler de Allahü Teâlâ'yı görecektir. Cennet de Allahü Teâlâ'nın mekanı değildir. Allahü Teâlâ mekandan münezzehtir.

Kavl-ül-Fasl Kitabında Deniyor ki:

İsra suresinin ilk âyetinde, Allahü Teâlâ, kudret ve azametinden nice acayip işlerden bazılarını göstermek için,Hz.Muhammed aleyhisselamı, Mekke'den Kudüs'e götürdüğünü bildiriyor. İsra kelimesi, rüya için kullanılmaz. Uyanık iken, gece yürümek manasına kullanılır. (Sana[Miracda] gösterdiğimiz temaşayı insanlar için bir fitne kıldık)âyetindeki fitne, imtihan demektir. İmtihan ise uyanıkken olur. Peygamber Efendimizin anlattığı rüya olsaydı, hiç kimse tuhaf karşılamazdı.Hazret-i Ebu Bekir (R.A.) tasdik edip, yüksek derecelere kavuşmazdı. Resulullahın (S.A.V.), Mekke'den Kudüs'e götürüldüğüne inanmayan kâfir olur. Göklere ve bilinmeyen yerlere götürüldüğüne inanmayan sapık olur (Bahr). Birkaç saniyede Mekke'den Kudüs'e götüren Allahü Teâlâ, neden daha uzaklara götüremesin?Allah’ın (C.C.) kudretinden ancak kâfirler şüphe eder.Mirac gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirmeli.

Mirac Hakkında Hadis-i Şerifler
  • (İsra gecesi [Miraca çıkınca] Cennetin kapısı üzerinde “Sadakanın on,ödünç vermenin sevabı onsekiz mislidir” yazılmış olduğunu gördüm.) [Beyheki]
  • (İsra gecesi her gökte, Muhammedün Resulullah ve arkasından Ebu Bekri Sıddık yazılı olduğunu gördüm.) [Ebu Nuaym]
  • (İsra gecesi, nura gark olmuş bir zat gördüm. “Bu kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam,“Dünyada iken Allahü teâlâyı devamlı anan, kalbi camiye bağlı ve ana-babasına asi olmayan bir zattır” dedi.) [İ. Ebiddünya]
  • (Miracda, Cehennemde kokmuş leş yiyenlerin kim olduğunu sordum.“Bunlar, gıybet ederek insanların etlerini yiyenlerdir” dendi.) [I. Ahmed]
  • (Mirac gecesi, uğradığım her melek topluluğu, ümmetime hacamatı tavsiye etti.) [Hakim]
  • (Mirac gecesinde ateşten makasla kendi dudaklarını kesenleri görüp, kim olduklarını sordum. "İlmi ile amel etmeyen din adamlarıdır" dendi.) [Buhari, Müslim]
  • (Mirac gecesi Cehennemi gösterdiler, çoğunun kadın olduğunu gördüm.) [Tirmizi]
  • (Mirac gecesi, ekin ekip bir günde biçen bir topluluk gördüm.Biçtiği mahsul yeniden eski haline dönüyordu. “Bunlar kim?” dedim. Cebrail aleyhisselam,“Bunlar Allah yolunda cihad edenlerdir. Bunların bir iyiliğine yedi yüz misli sevap verilir.Harcadıklarının yerine yenisi verilir” dedi.) [Bezzar]
  • (Mirac gecesinde iyi amel eden için yüz yıllık mükâfat vardır.)[İ.Gazali]
  • (Recebin 27. günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir.)[İ.Gazali]
  • (Cebrail aleyhisselamla bütün gökleri geçerek Sidre-i müntehaya geldim. Cenneti gösterdiler. Daha sonra elli vakit namazla dönerken Musa aleyhisselamı gördüm. Elli vakit namazın ümmetime zor geleceğini, dönüp namaz vakitlerini azaltmasını Allahü teâlâdan istememi söyledi. Azar azar kaldırılarak sonunda beş vakte indirildi.) [Müslim]
Kaynak : Dinimizislam
Son düzenleyen Safi; 19 Temmuz 2016 23:09