Arama

AirFoRcE_11 - avatarı
AirFoRcE_11
VIP VIP Üye
29 Haziran 2012       Mesaj #9
AirFoRcE_11 - avatarı
VIP VIP Üye
T-37 EĞİTİM UÇAĞI

8ytwu

T-37 iki motorlu bir temel eğitim uçağı olup jet uçağının işletilmesi, enstrumanları, kol uçuşu ve gece uçuşu gibi temel eğitimi vermeğe yöneliktir. Tweety Bird veya Tweet olarak adlandırılan bu uçak, eğitim konsepti esas alınarak tasarlanmış ilk USAF uçağıdır (T-33ün modifiye bir uçak olmasına karşın). Uçuş karakteristikleri öğrenci pilotların ileride pilot eğitiminde kullanılacak olan daha büyük ve hızlı T-38 lere geçişine hazırlık sağlar. Yan yana oturma düzeni öğretmenin öğrenciyi daha kolaylıkla izleme ve onunla konuşma imkanı sağlar.

8ytyz

Prototip XT-37 ilk uçuşunu 12 Ekim 1954de yaptı; ilk üretim T-37A da ilk 27 Eylül 1957’de uçtu. Bazı tadilatları takiben 1957de USAF ta hizmete girdiler. 1959da T-37B USAFa katıldı. T-37A ya benzemekle birlikte daha güçlü motorlara sahip bulunuyordu, bordo paneli yeniden düzenlenmişti, daha gelişmiş radyo haberleşme ve seyrüsefer ekipmanlarına sahipti. Geçen süre içinde bütün T-37Alar B tipine dönüştürüldü.

8yu0q

Silah ve daha fazla yakıt kapasitesi olan T-37C yalnız ihracat için üretilmiştir. T-37B ve T-37Cnin her ikisi de müttefik ülkelerin hava kuvvetlerinde görev yapmaktadırlar. 1972de üretim sona erene kadar yaklaşık 1,300 T-37A, -B ve -C üretilmiştir. Buna ilaveten T-37nin saldırı modeli olan A-37 lerden de 600 adet üretilmiştir.

8yu20
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 4 üye beğendi.