Arama


Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
12 Temmuz 2012       Mesaj #2
Avatarı yok
Yasaklı
Yalancıyı Gözünden Tanımak Mümkün Değil!


Bilim adamları, inanılanın aksine bir insanın yalan söylediğini gözlerinden anlamanın mümkün olmadığını tesbit etti. PLoS ONE dergisinde yayımlanan makaleye göre, insanların konuşurken sağ veya sol üst köşeye bakmasıyla söylediklerinin gerçek olup olmadığı arasında bir bağlantı bulunmuyor.

Edinburgh Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırmayı yürüten Caroline Watt, birçok çevrenin, belirli göz hareketlerinin yalan söylemenin işareti olduğuna inandığını, hatta bu iddianın iletişim konusunda eğitim veren kurumlarda ders olarak okutulduğunu belirtti. Watt, yaptıkları araştırmanın böyle bir bağlantıyı teyid etmediğini, hatta bu görüşü terk etmek için zamanın geldiğini gösterdiğini ifade etti.

İnsanların yalan söyleyip söylemediğinin gözünden anlaşılabileceği tezinin kaynağını, bilimsel olarak tartışmalı NLP (nörolinguistik programlama - algısal davranış kontrolü) oluşturuyor. İletişim kurslarında, insanların belirli davranışlarının nasıl analiz edilebileceği öğretiliyor. NLP'ye göre, göz temasından kaçınan ve konuşurken sağ üst bölgeye bakan bir insan yalan ; konuşurken sol üst köşeye bakanlar ise doğruyu söylüyor.Kaynak : CNN / PLoS ONE (12 Temmuz 2012,09:19)