Arama

BenceHicBakmaxD - avatarı
BenceHicBakmaxD
Ziyaretçi
31 Temmuz 2012       Mesaj #7
BenceHicBakmaxD - avatarı
Ziyaretçi
İstanbul'dan örnek vererek açıklayayım. İstanbul'da 7 devlet üniversitesi ve 20 den fazla da özel üniversite var.Bu konu için özel üniversiteleri hiç saymasam bile olur çünkü çoğunun ya kalacak yer problemi yok olsa bile devlet yurdunda değil özel
yurtta kalırlar. ( Tabi bu hepsi için geçerli değil ) Neyse devam edeyim; bu üniversiteleri her sene onbinlerce öğrenci kazanıyor ve bunların büyük çoğunluğu belki de hepsi doldurdukları formda " Yurt İstiyorum" seçeneğini işaretlemiştir ama şöyle bir sorun var, İstanbul'da onbinlerce öğrenciyi barındıracak kapasitede yurt yok. Şimdi elimizde olan bilgilere bi bakalım; İstanbul'u kazanmış onbinlerce öğrenci, bunların hemen hepsi yurt istiyor ve hepsinin kalabileceği kapasite de yurt yok. Devlet ( KYK) bu durumda liste hazırlıyor; Asil Liste ve Yedek Liste. Bu liste bell bir kritere göre hazırlanıyor, en azından ben öyle sanıyorum. Bence başlıca kriterler;
* Kişinin maddi durumu ( Bu maddi durum daha detaylı bir şekilde açılabilir )
* Kazandığı yerden uzaklığı

Bu kriterlere baktıktan sonra KYK ‘nın sistemi mevcut yurt kapasitesi kadar kişiyi içeren bir liste oluşturur. Bu listedekiler yurtta kalmaya hak kazanların listesidir. Bilindik adıyla Asil Liste

Tabi onbinlerce kişi bu asil listeye giremez yani bir yurda yerleştirilemez bu durumda geriye kalanlarda durumlarına göre bir sıraya koyulur ve Yedek Liste adında listelenir.

Yedek Listedekileri Yapması Gerekenler

Yedek listedeyseniz biraz beklemeniz gerektiğini fakat bu durumu sıkıntı yapmamanız gerektiğini söyleyeyim.

İlk olarak asil listedeki kişilerin kayıt yaptırma süresinin dolmasını beklemeniz gerekiyor. Onların kayıt yaptırıp yaptırmamasına göre kalacak olan boşluklara göre yedek listeden kişiler asil listeye alınır. Tabi bunun bir süresi vardır ve bunları iyi takip etmeniz gerekir.

Birçok kişi özellikle büyük illerdekiler yurtlara kaydolmuyor. Bunun birkaç sebebi var. Örneğin İstanbul'daki bir kişi Ankara, İzmir gibi illerdeki üniversiteleri de yazdığından ve o illeri kazanması durumunda yurtta kalması gerekeceğinden "Yurt istiyorum" seçeneğini işaretliyor fakat sonuçlar açıklandığında bir bakıyor ki İstanbul'u kazanmış. Bu durumda kişi yurtta değilde evinde kalıyor. Tabi bu tür sebepler daha da sıralanabilir, en basit örneği bu bence.

Beklemeniz gerektiğini söyledim fakat bu bekleme süresinde sokakta yatacak değilsiniz. Bunu KYK'da bildiği için Misafir Öğrenci diye bir kavram çıkarttı. Misafir öğrenciler KYK'ya ait ve kapasitesi müsait olan yurtlarda günlük kalma ücretini vererek kalabiliyor. Bu ücretler öyle uçuk fiyatlar değil tabi ki. 5-10 TL arasında birşeydi ( 5′e daha yakın ) Sizde eğer yedek listedeyseniz size yurt çıkana kadar misafir öğrenci olarak kalabilirsiniz.

Yedek ve Asil liste bölge müdürlüğünün panosuna asılır. Aynı şekilde bu liste güncellemeleri de buraya asılır