Arama

ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
7 Ağustos 2012       Mesaj #8
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
8. Sinyalleşme, Kural ve Yönetim Modülleri
VoIP yazılımı, yeni bir arama olup olmadığı kontrol ederek telefon sinyalleşmesini yerine getirir ve aramayı gideceği yere yönlendirmek için adres bilgisini (çevrilen numara) toplar. Çok çeşitli telefon-sinyalleşme kuralını destekler ve birçok ortama uyabilir. Ses kartının yazılımı ve konfigürasyonu ayarlama, kolay yükleme ve uzaktan yenilemeye izin vermek için bir ağ-yönetim sisteminden indirilebilir.
Yazılım, ses tonu belirlemek ve yaratmak için DSP ile etkileşime girmesinin yanı sıra hat denetimine bağlı olan çalışma kontrol tarzını da belirler ve sinyalleşme fonksiyonları için telefon ara yüzüyle etkileşir. Yazılım, ağ yönetimi vasıtasıyla konfigürasyon verisini alır ve çalışma-sistemi servislerini değerlendirir.

8.1. Telefon-Sinyalleşmesi Ağ Geçidi Modülü
Ad:  sinyallesme.PNG
Gösterim: 756
Boyut:  11.5 KB
Sinyalleşme Modülleri
Yukarıdaki şekil, aşağıdaki bileşenlerden oluşan sinyalleşme yazılımının mimarisini göstermektedir:
  • Telefon arayüz birimi yazılımı - Bu yazılım modülün sinyalleşme arayüzlerini periyodik olarak gösterir ve arayüz için sıçrama (debounce) ve dönme (rotary) basamaklarını biriktirir.
  • Sinyalleşme kuralları birimi- Bu makinelerin hangi telefon-sinyalleşme kurallarını kullanacağını, E&M gibi, belirler.
  • Ağ kontrol birimi - Telefon sinyal bilgilerini, paket ses oturumu tesisi sinyalleşme kurallarına uyumlu bir biçime getirerek harita oluşturur.
  • Adres çeviri birimi- E.164 çeviri adresini paket ağlarında kullanılabilecek hale getirir (örneğin: frame-relay ağı için bir IP adresi ya da veri hattı bağlantısı tanımlayıcısı (DLCI - Data Link Connection Identifier).
  • DSP arayüzü sürücüsü- Bu, kontrol bilgisini sunucu mikroişlemcisi ile DSP arasında naklen yayınlar.
  • DSP düşükhat yükleyicisi- DSP'lerin başlangıçta, konfigürasyon yenilemesinde ya da biçim değişikliğinde düşükhat yükünden sorumludur (Örneğin: Faks sinyali algılandığında, ses modundan fax moduna geçilmesi).
8.2. Ağ-Kuralı Modülü
  • IP sinyalleşme yığını - H.323 arama kontrolü ihtiva eder ve H.225, H.224, RTP/gerçek zaman konferans kuralı (RTCP) taşıma kuralı, iletişim kontrol kuralı (TCP), IP ve kullanıcı datagram kuralı'nı (UDP) da içeren taşıma yazılımını içerir.
  • ATM sinyalleşme kuralı yığını - ATM Forum VToA ses-enkapsülleme kuralı. ATM Forum-uyumlu, noktadan-noktaya ve noktadan-çok noktaya anahtarlanmış sanal devrelerin (SVCs) tesisi, bakımı ve temizlenmesi için kullanıcı-ağı arayüzü (UNI) sinyalleşme kuralı yığını.
  • Frame-relay kuralı yığını- Sürekli sanal devre (PVC) ve SVC destekli Frame Relay Forum VoFR ses-enkapsülleme kuralını, yerel yönetim arayüzünü (LMI), tıkanıklık yönetimini, trafik görüntülemeyi ve atanmış bilgi sırası (CIR) zorlamasını içerir.
8.3. Ağ-Yönetim Modülü
Ağ-yönetim yazılımı MIB'de belirtilen 3 temel servise göre düzenlenmiştir:
  • Telefon ucundaki fiziksel arayüz
  • Aşağıdakiler için ses kanalı servisi:
    • Ses kanalı üzerindeki süreç sinyalleşmesi
    • PCM örnekleri ve sıkıştırılmış ses paketlerinin birbirine çevrilmesi
  • Telefon uçları arasındaki arama-kontrol bilgisi ve arama tesisini gerçekleştirmek için arama-kontrol servisi. VoIP yazılımının, konfigürasyonu ve bakımı tescilli ses servisi MIB'in kullanılmasıyla yapılır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!