Arama

Kültürel Miras - Tek Mesaj #3

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Eylül 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Temel Haklar
İnsanların doğumdan ölüme kadar sahip oldukları yaşama anlam katan ve sınırlanamaz haklarıdır. Bu hakların başlıcaları ise şunlardır. Umarım tüm insanlık yaşamında bu haklara sınırlama getirilemez.
Yaşama Hakkı : Yaşama hakkı en temel haktır. Hiçbir şekilde ortadan kaldırılıp sınırlandırılamaz.
Dokunulmazlık Hakkı : Bu hak insanın bedenen ve ruhen bütünlüğünü korumayı amaçlayan bir haktır.
Sağlık Hakkı : Bütün insanların sağlığını koruma, sağlıklı bir ortamda yaşama ve sağlığını koruyacak tedbirler alma hakkına sahiptir.
Eğitim Hakkı: Bütün insaların eğitim ve öğretim hakkına sahiptir.
Dilekçe Hakkı : Her insan şikayet ve isteğini yetkili yerlere bildirme hakkına sahiptir.
Özel Yaşamın Gizliliği: Bütün insanların özel yaşama saygı hakkı vardır. Özel yaşama ve aile hayatına saygı gösterilmesini bütün insanlar istiyebilir. Kanunlarda belirtilen özel şartlar haricinde hiçbir insanın üzeri ve özel eşyaları aranamaz. İletişim araçları kesinlikle dinlenemez. Eğer bunlar yapılırsa özel hayata tecavüz olarak değerlendirilir.
Seçme Ve Seçilme Hakkı : Her insanın ülke yönetimine katılmak için seçme ve seçilme hakkı bulunmaktadır. Bu amaç doğrultusunda siyasi parti kurulabilir veya üye olunabilir.
Bu haklar anayasa ve yasalarla koruma altındaki haklardır.
Temel Özgürlükler
İnsanlar kişiliklerini geliştirme ve insani bir şekilde yaşamak için başka insanların haklarını aşmadan özgür bir şekilde yaşayabilecekleri haklardır. Başlıca Özgürlük hakları şunlardır.
- Düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğü
- Basın özgürlüğü
- Din ve vicdan özgürlüğü
- Haberleşme özgürlüğü
- Yerleşme ve seyahat özgürlüğü
- Toplantı hak ve özgürlüğü
- Bilim ve sanat özgürlüğü