Arama

Doğal Afetler - Kasırga - Tek Mesaj #6

Valeria - avatarı
Valeria
VIP Çilekli
13 Ekim 2012       Mesaj #6
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Siklon / Kasırga
MsXLabs.Org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & Vikipedi


Alçak basınç alanlarını ifade eden meteoroloji deyimi. Bu alanlar, kuzey yarıkürede saat ibresinin ters yönünde; güney yarıkürede ise saat ibresi yönünde hareket eden şiddetli rüzgârlar tarafından oluşturulur. Birbirlerinden farklı iki çeşiti vardır: Ilıman kuşağın siklonları ve tropikal siklonlar. Siklonlar, genellikle bölgelere göre adlandırılırlar. Çin Denizi'nde "Tayfun", Filipinler'de "Baguio", Antiller'de "Hurricane", Avustralya'da "Willy wille" gibi.

Siklon, ( Cyclone) atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu şiddetli fırtınadır. Siklonlar güney yarıkürede saat yönünde, kuzey yarıkürede aksi istikamette dönerler.
Sapatik siklonlar ve ekstratropik siklonlar olmak üzere iki tür siklon vardır. Bu siklonlar bir alçak basınç merkezi etrafında saate ters yönde hareket eden rüzgarlara sahiptir. Birbirlerinden bazı farkları vardır.

Sapatik Siklonlar
Tropik siklonlar okyanuslar üzerinde oluşur. Fırtına merkezi çevre havasından daha sıcaktır. Cepheleri yoktur. En kuvvetli rüzgarlar yeryüzü yakınındadır. Tropik siklonlar daha çok yaz mevsimlerinde etkilidir.

Ekstratropik Siklonlar

Tropikler dışında oluşurlar. Fırtınanın merkezi çevre havasından daha soğuktur. Cepheleri vardır. En kuvvetli rüzgarları daha üst atmosferdedir. Ekstratropik siklonlar özellikle kış mevsimi boyunca etkilidir.
Kısaca birbirlerinden oluşum yerleri, güçleri ve etki süreleri farklıdır. Burada rüzgarlar alçak merkez etrafında saat yönünün tersinde eserler. Böylece sıcak hava yükselir. Yükselen hava ortamın nem oranı durumuna göre her 100 m yükseklikte 0.6-1.0 derece arasında soğur. Havanın soğumasıyla içindeki buhar yoğunlaşmaya başlar ve böylece bulut oluşumlarına yol açarken açığa çıkan gizli ısı bulutun gelişmesini sağlar.