Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Şubat 2013       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sinema tadında animasyon mu yapmak istiyorsunuz

öncelikle kısa da olsa konu belirleyin ve senaryonuzu yazın
sonra senaryoya uygun karakter tasarımlarınız olmalı
sonrasında storybord çizmelisiniz, senaryoya uygun her dialoğun çizimlerini yapın, çizdiğiniz açı sizin kamera açınız olacak (bir nevi senaryonuzun çizgiromanını hazırlamış olacaksınız)

***** eğer 3d animasyon niyetindeyseniz

karakterlerinizi ve mekanlarınızı modellemeniz gerekir ve bunları textures lu şekide render ayarlarınıda yapmalısınız ---- bunun için benim bildiğim program Maya (hem modelleri burada yapıp, animasyonuda yapabilirsiniz)

modellemelerden sonra
çizimlerinize uygun kamera açılarında karakterlerinizin animasyonunu yapmalısınız
animasyonlarınız bittiğinde hepsinin çıktılarını almayı unutmayın, sonrasında bunları ardarda dizerek ham görüntüde filminizi izleyip eksiklikleri görmelisiniz (bunun içinde premier programı size faydalı olacaktır

animasyonlarınız bittikten sonra, sahnelerinizin renderlarını almalızınız
bu şekilde renkli çıktılarınızı görüp eksiklikleri vede hataları daha iyi görebilirsiniz

bu aşamadan sonra efect kısmı geliyor, bunun için en uygunu affter effect programı olacaktır efectleride bitirip affter da çıktılarını alıp, tekrar premierde bu sahnelerinizi ardarda dizip izlemelisiniz ve seside bu programda üzerine ekleyip son halinin çıktısını alabilirsiniz Msn Grin

umarım yardımcı olur

ama bu programları öğrenmek çok uzun zamanınızı alabilir (3D animasyon yapımını sorduğunuz için anlattım Msn Grin )

benim tavsiyem, kare kare çizim yaparak başlamanız, bunları ard arda ekliyerek animasyon çıkartarak başlamanız,
daha sonra aynı şeyi renkli çizimler yaparak yapmanız

olayın özünü kavradıktan sonra bahsettiğim programları öğrenmeye çalışabilirsiniz