Arama

IrResistibLe - avatarı
IrResistibLe
Ziyaretçi
6 Mart 2013       Mesaj #4
IrResistibLe - avatarı
Ziyaretçi
Pilotaj eğitimine katılabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 17 yaşını doldurmuş, 35 yaşından gün almamış, en az lise mezunu, orta derecede İngilizce biliyor olmak ve herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekiyor.Ortalama 15 ay süren eğitim sırasında pilot adaylarına hava hukuku, uçak genel bilgisi, uçuş performansı ve planlama, insan performansı ve limitleri, meteoroloji, seyrüsefer, işletme prosedürleri, uçuş prensipleri, haberleşme usulleri gibi ana başlıklar altında dersler veriliyor.Kursiyerlere, 45 bin avroya yakın pilotaj kurs ücretini, eğitim sürecinin ardından geri ödeme imkanı sunan banka kredisi de bulunuyor.Türkkuşu Genel Müdürü Şendil, Türkiye’deki hava yolu şirketlerinin yerli pilot eksikliği nedeniyle yabancı pilotlarla uçtuğunu ifade ederek, ”Bu, gelecekte olumsuz sonuçlar doğuracak. Onun için bir an önce yerli okullardan yetişen pilotlara öncelik vermelerini, uçuş okullarının ve Türk gençlerinin önünü açacak iş sahalarını sağlamaları diliyorum” diye konuştu.Şendil, Türkiye’de 1935′ten beri pilotaj eğitimi veren Türkkuşu’nun, Etimesgut ve Selçuk’taki eğitim tesislerinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, öğrenci kapasitesini bu yıl 150′den 300′e çıkaracaklarını bildirdi.Eğitim programlarının gelecek ay başlayacağını kaydeden Şendil, Türkkuşu’nda başarılı personelle kaliteli eğitim sunduklarını, bu sayede kursiyerlerinin sektördeki başarılı şirketlerde rahatça istihdam edildiğini vurguladı.Pilot eğitiminin uluslararası kuralları bulunduğunu ve AB müstebatına uygun standartlara sahip olduğunu anlatan Şendil, Türkkuşu’nun bu koşullara uygun eğitim imkanı sunan, köklü bir eğitim kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi.