Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Nisan 2013       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kardeşim biraz geç ama bana proje ödevi şimdi geldi bitirdim cevaplıyorum.
Soru-1
Ülkemizin hangi yörelerinde Caretta Carettaların yumurtlama bölgeleri vardır?
Cevap-1
Örneğin Karadeniz’de Şimdi bununla ilgili bir haber görüyorsunuz
CARETTA CARETTA KARADENİZ'DE
Şaşkın Caretta Caretta Karadeniz’e Çıkınca Ağlara Yakalandı.
Kastamonu Abana haberin yaptığı habere göreMsn Grinenize attıkları Kalkan Ağlarını çeken balıkçılar bir süprizle karşılaştılar. Yaşar Yüksel isimli balıkçı, ağlarını toplarken kalkan balığı yerine yaklaşık 30 kg gelen Caretta Caretta kaplumbağasını yakaladığını fark etti. Ağdan çıkardığı su kaplumbağasını kıyıda arkadaşları ile inceleyen Yaşar Yüksel; " Ağda ağırlığı fark edince çok balık yakaladım sandım. Ancak balık yerine kaplumbağa çıktı. Çok şaşırdım. Kıyıda bir süre izledikten sonra tekrar denize saldım " dedi. Tecrübeli balıkçılardan Suat Yılmaz da " bu yaşıma kadar Karadeniz’de bu tür canlı görmedim. Çok şaşırdık " dedi. Kaplumbağayı tekrar denize salan Yaşar Yüksel " Kaplumbağa ucunda balık olan olta yutmuş. Bu yüzden yaralı olabilir. Ağda da biraz sersemlemiş olacak ki denize bıraktığımızda hemen yüzmedi,Caretta Caretta’nın denize bırakıldığı halde bir yere gitmediği Karadeniz suyunda yaşamasının zor olduğu, ilgililerin bu Caretta’yı bir an önce buradan aldırmaları ‘’ gerekir şeklinde
konuştu.
Soru-2
Yumurtlama günün hangi saatinde olur?
Cevap-2
Saat 08:00 ve 20:00 da yumurtlama yaparlar.

Soru-3
Caretta Carettaların üreme zamanı,deniz kıyısında nasıl tedbir alınır?
Cevap-3
Saat 08:00 ve 20:00’de plajı kapatarak.
Soru-4
Yavru Caretta carettaların hangi ayda yumurtadan çıkarlar?
Cevap-4
Mayıs ve Temmuz aylarında çıkarlar.
Soru-5
Yumurtadan çıkan 100 yavru Caretta Carettadan ortalama kaç tanesi ölür?Neden?
Cevap-5
Yaklaşık 20-30 tanesi ölür çünkü Caretta Carettalar ışığa doğru yürürler.Bunun içinde ölürler.