Arama

vnokyanus - avatarı
vnokyanus
Ziyaretçi
24 Nisan 2013       Mesaj #7
vnokyanus - avatarı
Ziyaretçi
YABANCILARIN İKAMET TEZKERESİ İŞLEMLERİ
Ülkemizden çalışma izni müracaatında bulunmak isteyen yabancı vatandaşlar mutlaka turistik amaçlı ikamet tezkere sahibi olmak zorundadırlar.
Turistik amaçlı ikamet tezkeresi yılda bir sefer talep edilir. Aynı sene içerisinde ikinci kez turistik amaçlı ikamet tezkeresi almak söz konusu değildir.
Turistik amaçlı ikamet tezkere sahibi yabancı vatandaşlar ikamet tezkeresinin süresi dolmadan (ilk bir ay ) çalışma iznine müracaat etmek zorundadır. Aksi takdirde ikamet tezkeresinin süresinin yetersizliği durumunda yabancı vatandaş ülkesine dönmek zorunda kalabilir.
Turistik amaçlı ikamet tezkeresi olmayan ya da tezkere süresi dolmuş ve aynı sene içerisinde tekrar alamayacak durumda olan yabancı vatandaşlar çalışma izni almak istedikleri takdirde kendi ülkelerinde ki konsolosluklara müracaat ederek başvuruyu gerçekleştirebilir.

Turistik amaçlı ikamet tezkeresi için gerekli belgeler:
4 adet vesikalık resim
Pasaport aslı
Pasaportun fotokopisi ( Resimli sayfa, son girişi gösteren sayfa, geçerlilik süresini gösteren sayfa )
Her ay için 500 USD’ik döviz bozum belgesi
Yabancı vatandaş kirada kalıyorsa kira kontratı noter tasdikli, Türk vatandaşı yanında kalıyorsa TC vatandaşının noterden taahhütnamesi, otelde kalıyorsa Rezervasyon belgesi

İkamet Tezkeresi Çeşitleri:
Uzun süreli ikamet
Turistik amaçlı ikamet tezkeresi
Çalışma amaçlı ikamet tezkeresi
Öğrenim amaçlı ikamet tezkeresi
Çıkışa teminen ikamet tezkeresi
TC. Vatandaşı eşe refakat (Evlilik) ikamet tezkeresi
İkamet tezkereli eşe refakat
TC. Vatandaşı çocuğa refakat
İkametli çocuğa refakat
TC vatandaşı anne babaya refakat
İkametli anne babaya refakat
Öğretim görevlisi amaçlı ikamet tezkeresi
İş görüşmesi ve ticaret amaçlı ikamet tezkeresi
Staj amaçlı ikamet tezkeresi
Tedavi amaçlı ikamet tezkeresi
Sportif faaliyet amaçlı ikamet tezkeresi
Sirk gösteri amaçlı ikamet tezkeresi
Haymatlos Iskat Mülteci ve Sığınma amaçlı ikamet tezkeresi
Zayi Yıpranma ikamet tezkeresi
Akraba ziyareti amaçlı ikamet tezkeresi

Valla çalışma izni konusunda herkes ayrı telden çalıyor diyebilirim.Ben en doğru cevabı Yabancı Çalışma İzni sitesinde buldum diyebilirim.Kayıt olmadığım forum kalmadı arkadaş Msn Happy

Son düzenleyen _Yağmur_; 24 Nisan 2013 15:23 Sebep: içerik düzenlendi.