Arama


Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
30 Temmuz 2013       Mesaj #2
Avatarı yok
Yasaklı
'Gezegen Avcısı' için Son Şans

Ad:  qjrtg.jpg
Gösterim: 199
Boyut:  40.5 KB

Kepler'in Samanyolu Galaksisi'ndeki keşif alanı yaklaşık 3 bin ışık yılı uzunluğunda bir alanı kaplıyor.

NASA, ‘Gezegen avcısı’ olarak bilinen Kepler Teleskobu’nun yeniden faaliyete geçmesini sağlamak için son bir çalışma başlattı. Kepler, konumlama sistemindeki arıza nedeniyle iki ay önce gezegen avı görevine son vermek zorunda kalmıştı.Göreve girdiği 2009’dan bu yana Dünya benzeri olma potansiyeline sahip binlerce gezegen tespit eden Kepler teleskobu, Mayıs ayında hedeflerine odaklanmasını sağlayan reaksiyon çarklarının sonuncusunun da devre dışı kalmasıyla ana görevini yerine getiremez hale gelmişti.

NASA, görev süresi beklendiği tarihte sona eren ancak daha fazla çalışmasını umdukları teleskobun aktif hale gelmesi için son bir girişim başlattı. NASA’nın Ames Araştırma Merkezi' nde Kepler projesi başkan yardımcısı olan Charlie Sobeck, “Çarklarda bir dönem görebiliriz ancak bu kendi başına bir dönme olmayacak... Kontrollü titreşimlerin dışına çıkamamak bizi mutlu etmeyecek” dedi. ‘Geçiş yapan’ gezegenleri izleyerek, yıldızlarının önünde oluşturdukları izlerden tespit yapan Kepler, geride kalan dört yılda Güneş Sistemi dışında 134 gezegen bulurken, 3144 Dünya benzeri gezegeni de inceliyordu.

Gezegen Avı Tamamen Bitebilir

İncelediği hedeflerden sapmaması için, teleskobun dört reaksiyon tekerleğinden en az dördünün çalışması gerekiyor. Bir tekerleği geçtiğimiz yıl devre dışı kalan teleskop, Mayıs ayında bir diğerinin de çalışmayı durdurmasıyla gezegen avını sona erdirmişti. Discovery News’in verdiği bilgiye göre, Mayıs ayında hareketsiz kalan tekerin tamamen sıkışmış durumda ve yeniden hareket etmesi oldukça zor. Sobeck, “Her iki tekerin de özgürce hareket etmesi için çalışacağız. İkisi için de şansımızı denemek istiyoruz” dedi.

Tekerlerden bir tanesinin çalışmaya başlamaması halinde, Kepler’in gezegen avı ebediyen sona erebilir. Kepler proje müdür Roger Hunter, “Veri akışının durması, analiz edilmesi gereken büyük miktardaki bilginin eksik kalması ve gelecek yıllarda gerçekleşmesini beklediğimiz keşiflerin yaşanmaması anlamına gelir” dedi. Bilim insanları, Kepler’ın gezegen avına devam etmemesi halinde gerçekleştirebileceği alternatif görevleri de masaya yatırmaya hazırlanıyor.


Kaynak: Ntvmsnbc / Discovery News (19 Temmuz 2013, 01:13)
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen nötrino; 28 Mart 2016 23:56