Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ağustos 2013       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben 4 gün önce bu ameliyatı oldum. Anestezi iğnesini vurduktan 2.5-3 saat sonra kendime geldim. Hiç acı hissetmedim. Ancak burun deliklerimin her birinde 4-5 slikon tampon vardı (çıkarılırken öğrendim) ve burun deliklerimi kapatacak şekilde sargı bezi yapıştırılmıştı. Sadece ağızdan nefes alabiliyordum bu da dudak kurumasına ve uyurken her 2 saate bir uyanmama neden oluyordu. Ayrıca sargı bezine burun deliğimden kanlar akıyordu bunun için sürekli peçete ile sargı bezindeki kanları emdirmek zorunda kalıyordum. Sürekli olarak kendi kendine göz yaşları akıyordu ve gözlerimin altlarının şişmesine neden oluyordu. Yiyecekleri küçük parçalar halinde içecekleri de pipetle içmek zorunda kalınıyor çünkü ağzımı 1 cm açabiliyordum. 2 gün hastanede kaldıktan sonra tamponları çıkarma vakti geldi. Ben 1-2 tane bez vardır diye düşünerek pansuman odasına doğru gitmiştim ki ilk bezi çıkardıktan sonra sanki burnundan bir organımı çekiyorlarmış hissine kapıldım. Ama rahat olup gözleri kapatmak gerekliymiş. Yaklaşık 8 bezi çıkardıktan sonra bir metal kompresör benzeri aletle burun içindeki kanları temizlediler. Bu sırada biraz diplere soktukları için yine aynı tepkiyi verdim. Nihayet bittiğinde rahat nefes aldığımı fark ettim ancak sadece bir kaç dakika sürdü. Sonra yeniden yarım nefes almaya başladım. Dün taburcu olmuştum ancak halen düzgün nefes alamıyorum. 1 hafta gibi bir süre gerekliymiş sanırım. Ameliyattan sonra iltihaplara dikkat etmek gerekli. Ben peçeteyle burnumun içindeki kurumuş kanları ve su benzeri sıvıları temizlemeye çalışıyorum ancak bunu ucundan yapmak gerekli. Dışarıdan hafif şişlik dışında hiçbir ameliyat izi yok. Burnuma dokunmadığım sürece ağrı da olmuyor. Dokunduğumdaki ağrı fazla bir şey değil zaten. Umarım ameliyat olacaklara ve olmayı düşünenlere yardımcı olabilmişimdir.