Arama

mervegrkn - avatarı
mervegrkn
Ziyaretçi
18 Ocak 2014       Mesaj #9
mervegrkn - avatarı
Ziyaretçi
Tarım özellikle gelişmekte olan ülkelerde kırsal alandaki halkın geçim kaynağını sağlayan temel bir sektördür. Ayrıca tarım sektörünün ulusal ekonomilere halkın temel gıda maddelerinin üretimini garanti ederek, nüfusun önemli bir kısmına istihdam olanağı sağlayarak ulusal gelire ve ihracata destek olarak ve sanayi sektörüne ara malı sağlayarak toplumun gelişmesine en önemli katkıyı sağlamaktadır. Tarım sektörü, gelişmekte olan ülkelerde gelişme sürecinin ilk evrelerinde ekonominin en önemli sektörü konumundadır. Toplumlar gelişmek için öncelikle tarımı geliştirirler. Çünkü bir ülke sanayisi olmadan tarıma öncelik vererek kalkınabilir. Fakat sanayiye öncelik verdiğinde ham maddeye ihtiyaç duyulduğunda dışa bağımlı hale gelmektedir.Günümüzde Amerika İsrail gibi devletlerin yaptığı da tam olarak budur. Öncelikle sömürmek istedikleri ülkelerin tarımsal ekonomilerini ele geçirdiklerinde ülkenin gelişmesindeki can damarını koparmış olurlar. Ülkemizden örnek vermek gerekirse birkaç yıl öncesine kadar dış devletlerden aldığımız GDOlu tohumlardan dolayı tarım sektöründe dışa bağımlı hale gelinmiştir. Eğer tarım sektöründe dışa bağımlı hale gelmişsen toplumun kalkınması imkansız denebilecek kadar zor bir hale gelir.Bir toplum arabası olmadan yaşayabilir lakin ekmeği olmadan yaşayamaz.Tarımı gelişmemiş bir ülke sanayide ve teknolojide kalkınamaz,gelişemez.Batı ülkeleri bu günün uzay çağını yaşıyorlarsa eğer bunun tek sebebi vardır o da kalkınmaya tarım ile başlamalarıdır.Örneğin Moğalistanda sanayi neredeyse hiç yok denilecek kadar azdır.sadece tarımla gelişmeye çalışmaktadırlar.fakat arazileride verimli olmadığı için tarımda gelişememişlerdir. Yani tarım olmadan sanayide olmaz.sanayiyi tetikleyen en önemli faktör tarımdır.Arkadaşlar sizlere bir soru sormak istiyorum.sizce sanayi nasıl ortaya çıkmıştır.sanayi nasıl olmuştur.Tarım için Sanayı olmuştur.Ülkeler kalkınmada en önemli faktörün tarım oldugunu biliyorlardı ve tarımı geliştirmek için sanayiyi kurdular.Şimdi Toplumların kalkınmasında sanayi daha önemli diyen zihniyetlere birkaç sorum olacak?Madem toplumları sanayi daha fazla kalkındırıyor Allah neden hz. Ademe sanayiyi değilde tarımı gösterdi. neden tüm ülkeler tarımı bırakıp sadece sanayiye yönelmiyorlar?Neden mi ? Ben size bunu bir örnekle açıklamak istiyorum.Beni iyi dinleyin sonra anlaşılmıyorum.Bir Araba benzini olmadan çalışamaz.Bunun gibi sanayide tarım olmadan bir işe yaramaz.Tarım olmadan sanayini kalkınmaya ne bir etkisi vardır nede bir katkısı.Tarım Her türlü kalkınmanın temelini oluşturur.Esesan bu günün gelişmiş ekonomileri sanayi devrimlerini başarmadan önce bir tarım devrimi aşamasından geçmişlerdir.Başka bir deyişle ekonomik kalkınmada tarım sektörü diğer sektörlerin gelişmesinden önce kalkınmış 2. Ve 3. Sektörlerin gelişmesinde etkili olmuştur.Bir binanın temeli ne kadar sağlam olursa bina da o denli sağlam olur.Tarım bir binanın temeli gibidir sanayi ise ancak çatısı olabilir.Binanın çatısı yıkılırsa sadece çatıyı onarmak yeterlidir ama temeli yıkılırsa binayı baştan yamanız gereklidir.Bir toplumun sanayisi biterse tekrar tarımla ayaga kalkabilir.Ancak tarım biterse o toplumda bitmiş demektir.Son olarak arkadaşlar bir ülkede tarım yoksa ekonomi yoktur güç yoktur kalkınma gelişme yoktur.Öyle bir ülkenin gelişmeside ancak ve ancak mucizelere kalmış olur.