Arama

_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
20 Ocak 2014       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Hz. Muhammed (S.A.V)'in Kısaca Bazı Özellikleri
MsXLabs.org
  • Her işe besmeleyle başlardı. "BESMELE ile başlamayan işin hayrı ve bereketi kesiktir." buyurmuştur.
  • Herkese selam verirdi "Allah katında insanların en değerlisi karşılaştıklarında önce selam vermek için harekete geçendir." buyurmuştur.
  • Boş sözlerden kaçınırdı. "Malayani şeyleri terk etmesi bir kişinin müslümanlığının güzel olmasındandır. " buyurmuştur.
  • Evine selam vererek girerdi.
  • Çocuklarla şakalaşırdı.
  • Bir evin kapısını en fazla 3 kez çalardı.
  • İsteyeni reddetmezdi. "Bana infak etmem ve yoksulluktan korkmamam emredildi. " buyurmuştur.
  • Karnı acıkmadan yemezdi. "Karnınız iyice acıkmadan yemeğe oturmayın; tam doymadan da kalkın. " buyurmuştur.
  • Elbisesini sağdan giyerdi.
  • Alışverişte sağ elini kullanırdı.
  • Ölmüş kişileri hayırla yad ederdi.
  • Yemeğin sonunda şükrederdi.
  • İnsanlara hediye verir ve hediyelerini kabul ederdi.
  • İnsanların en güler yüzlüsü idi.
  • İnsanlara latife (espri) yapardı.
  • Ondan asla kaba bir söz duyulmamıştı.
  • Temizliğe çok önem verirdi.
  • İşçinin emeğinin karşılığını hemen verirdi. " İşçinin ücretini alnının teri kurumadan veriniz." buyurmuştur.
  • Esnaflara dürüst olmayı tavsiye ederdi.
  • Komşu ilişkilerinde çok hassastı.
  • Evleneceklere yardım ederdi. Evlenenleride tebrik ederdi.
  • Hz. Ömer (RA) adaleti ONDAN öğrenmişti.
  • Karşısında titreyen bir adama, " Korkma ! Ben kral değilim Kureyş'ten kuru ekmek yiyen kadının oğluyum." demişti.
  • Hayvanlara iyi bakılmasını ister aşırı yük yüklemeyi yasaklardı.
  • İyilikleri asla unutmazdı, ayıpları da yüze vurmazdı.
  • Aksi bilinmedikçe hüsnüzan yapardı. " Başkası hakkında bana kötü bilgi getirmeyin; ben yanınıza hakkınızda iyi düşünerek serin bir kalple gelmek isterim." buyurarak hüsnüzannın esas olduğunu belirtmişti.
  • ALLAH RASÜLÜ'NÜN hayatında istikrar önemli bir yer tutar. " İbadetlerin en hayırlısı azda olsa devamlı olanıdır." buyurmuştu.
  • Hasta ziyaretini ihmal etmezdi.
  • Cenaze namazlarına katılırdı.
  • Irkçılık yapanları sevmezdi.
  • Hep hayrı tavsiye ederdi.
  • Yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı.
  • Her konuda güvenilir bir insandı. " Dürüst ve güvenilir tüccar kıyamette peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraber olarak diriltilecektir."
  • Ashabının hal ve hatrını sorardı, çok nazikti kimseyi rahatsız etmezdi.
  • Herkese iltifat ederdi.
  • Dişlerin bakımına önem verirdi.
  • " İşkenceye hiçbir mazeret olamaz." derdi. Allah Rasülü savaş halinde dahi kadın ve çocukların öldürülmesine hatta ölünün cesedine dahi eziyeti yasaklamıştı.
  • Allah Rasülü, yatmadan önce avuçlarını biribirine birleştirir, İHLAS, FELAK, NAS surelerini okur, sonra da başından başlayarak mübarek vücudunu mesh ederdi.
  • Ashabıyla tokalaştığında karşısındaki elini çekmedikçe, kendisi çekmezdi.
  • Hapşırdığında eliyle ağzını kapatırdı.
  • Sohbetleri insanları usandıracak kadar uzun değildi.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.