Arama

Psikolojik Testler - Tek Mesaj #38

Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
VIP ..Paşa Gönlüm..
21 Temmuz 2014       Mesaj #38
Şeb-i Yelda - avatarı
VIP ..Paşa Gönlüm..
Metaforik bir test...

Japonya’nın ünlü psikoloğu İsamu Saito, Kokology (Kokoloji) adında bir kitap çıkartmış ve tüm dünyada büyük satış rekorları kırmış. Bu kitabın amacı metaforik testlerle kişilerin kendilerini keşfetmesi,

kişiler kendilerini anlatırken çoğu zaman bırakın başkalarına kendilerine bile dürüst olmazlar.Bu testte lütfen dürüst olalım , Teste başlamadan önce lütfen cevaplarınızı bir kenara not ediniz.


1)çok nadir bir taşı bulmak için dağa tırmanmak üzere yola çıkıyorsunuz. Dağ hakkında neler düşünüyorsunuz?


2)sonunda aradığınız taşı buldunuz. Ne tür bir taş ? Boyunu, ağırlığını ve değerini tanımlayın.


3)Bir safari parkındasınız, yolu takip ederek otlakta ilerliyorsunuz ve bir dişi ile bir erkek aslanın büyük parçalar halinde çiğ etleri koparıp yediklerini görüyorsunuz. Ne düşünüyorsunuz?


4)Yıllardır kimsenin ayak basmadığı eski bir binadasınız ve yerin altına doğru inen bir merdiven keşfettiniz aşağıya doğru kaç basamak indiniz?


5)Derken karanlığın içinden birinin sesini duydunuz. Bu kişi yavaşça ağlıyor mu? İnliyor mu ? yoksa sizinle konuşuyor mu?


6)Külkedisi masalındaki yakışıklı prens camdan ayakkabınızı çirkin üvey kız kardeşinizin ayağında denerken siz de oradasınız ve ayakkabı üvey kız kardeşinize uyuyor. Bu kötü sürprize nasıl tepki verirsiniz?


7)Bir çilek bahçesine girdiniz. Çilekleri yemeye başladınız. Kaç tane yediniz?8)Çileklerini çalmakta olduğunuz çiftçi ortaya çıktı ve bağırmaya başladı. Kendinizi savunmak için ne dediniz?


9)Tüm olanı biteni bir kenara bırakıp söyleyin, çileklerin tadı nasıldı?Evet, şimdi cevaplarınızı karşılaştırabilirsiniz..
1-Dağ hakkındaki düşünceniz babanızın gözünüzde nasıl biri olduğunu gösterir.
2-Taşı tanımlayan sözleriniz değeriniz hakkında hissettiklerinizdir.
3- Senaryoya verdiğiniz tepki hayatınızda ilk defa cinsel içerikli film gördüğünüzde verdiğiniz tepkiye eşittir.
4- Terk edilmiş binalar ve yer altı odaları gömülmüş anıları ve eski psikolojik yaraları sembolize eder. Az sayıda basamak inenler geçmişten daha az etkilenen insanlardır. Çok fazla inenler içlerinde derin yaralar. Taşırlar.
5- Kendisiyle konuşan bir ses duyduğunu söyleyenler eski acılarını bir madalya gibi göğüslerinde taşırlar inleme sesi duyduğunu söyleyenler zor zamanlarını yanlız geçirmiş kişilerdir.
6-Bu durumda vereceğiniz tepki gerçek hayatta eşinizi çalmaya kalkışan bir rakibe vereceğiniz tepkiye eşittir. Sabırlı olmak bilgelik belirtisidir. Ama zaman zaman insan kendisine ait olanı elinde tutmak için savaşmalıdır.
7- Çaldığınız çilek sayısı aşık olduğunuza inandığınız kişi sayısını gösterir. Bir tane yedikten sonra durduğunuzu söylediyseniz aşk hayatında sadık birisiniz. İki haneli sayılarla cevap verenleriniz ise libidolarını frenlemeyi düşünmeliler.
8-Bu sözler yasak ilişki sırasında yakalanırsanız söyleyeceklerinize eştir!
9-Çileklerin tadı hakkında söyledikleriniz geçmiş ilişkiniz hakkında düşündüklerinize eşdeğer.
Hiç kimsenin cesareti Bir kelebeğe aşık olmaya yetmez...