Arama

arda248 - avatarı
arda248
Ziyaretçi
20 Eylül 2014       Mesaj #5
arda248 - avatarı
Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar, yeni sera kurmuş birisi olarak şunu söyleyebilirim epey zorlu bir süreç. 3 çeşit sera tipi var. 1 beşik örtüsü 2 tünel sera 3 topraksız tarım için kurulan sera. ben beşik örtüsü denilen sistemi kurdum bu biraz daha eski bir sistem ama daha ucuz. 1 buçuk dönüm maliyeti bana net 32. 5 bine mal oldu. tünel serada bu rakam aşağı yukarı 57 bin. topraksız tarımda 100 euro. ayrıca arkadaşlar ,bu sera işlerinde kredi almak çok zor. özel bankaların faiz oranı yüksek devlet bankasında 0.72 faiz oranı artı öz sermaye. yani ipoteğiniz ne olursa olsun sizden devlet yüzde 25 öz sermaye alıyor. atıyorum yüz milyarlık bir sera yapcaksınız. en başta kendi paranızdan 25 milyar yatırmak zorundasınız. tabi bu yatırdığınız parayı yıl sonunda size veriyor ama zorunlu yaırcan diyor. borcunuzu 5 yıla bölüyorlar. anahtar teslim sera konusu hakkında fazla bilgim yok . sadece 2-3 firmayı aradım pahalı geldi bana. usta konusuna gelince , herşeyde olduğu gibi ustada da kalite artıkça fiyat artıyor. iyi usta iyi para. ortalama bir usta tünel serada dönümde 4.5 filan alıyor. tabi gürcistanlı ıraklı ustalar var piyasada 2 bin liraya kuruyorlarmış ama ne kadar sağlıklı olur bilemem. iyi bir ustadan zaten en az iki ay önceden randevu almanız gerekiyor Msn Happy) son olarak yetiştirme işi öle zor değil ben orda burda çalıştıktan sonra iki yıl önce bu işi yapmaya karar verdim. geçen sene 2 dönüm sera icarladım. domates diktim. daha önce domates hakkında hiç bilgim yoktu. sora sora yetiştirdim. kendim bekarım bir emekli babam var. sadece toplamada 2-3 kez işçi tuttuk. geçen yıl domates piyasasının kötü gitmesine rağmen , birşeyler kazandık bu sene hemen kurdum kendi arsamıza Msn Happy kurma yapma diyenlere hiç aldırmayın. bu sektör kazandırmasa her yer sera olmazdı...