Arama


evo - avatarı
evo
VIP kirlenmek güseldir : )
6 Aralık 2006       Mesaj #10
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
UUİ'NİN YÖRÜNGESİ DÜZELTİLDİMOSKOVA - Rus uzay aracı Progress, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) yörüngesini düzeltti.
UUİ'ye kenetli Progress, istasyonun irtifasını 8,5 km yükseltti. Bu operasyon, gelecek ay Amerikan uzay mekiği Discovery'nin UUİ'ye kenetlenmesini kolaylaştırmak amacıyla yapıldı. Operasyon, uzay aracının motorlarının ateşlenmesinden sonra 1364 saniye sürdü.
UUİ, böylece Yer'den 357 km yüksekte yörüngeye oturtulmuş oldu.
Discovery mekiği, 7 aralıkta fırlatılacak.
İstasyonun yörüngesini düzeltme işlemi, geçen hafta Progress'in motorlarının durması yüzünden yarıda kalmıştı.

JAPONLARDAN DEPREME KARŞI "AKILLI BETON"TOKYO - Japonya'da binanın depreme dayanıklılığı hakkında bilgi veren "akıllı beton" üretildi.
Sumitomo Osaka Çimento Fabrikası ve YRP bilişim araştırmaları laboratuvarı tarafından geliştirilen yüksek teknoloji ürünü "akıllı beton", inşaatın depreme dayanıklılığı hakkında bilgi veren elektronik etiketlerle donatıldı.
Sumitomo Osaka şirketinden yapılan açıklamada, şimdiye dek bir mühendis tarafından yapılan teknik testlerin bu yeni sistem sayesinde doğrudan elektronik etiketlere kaydedildiği, böylece yanlışlık ve yolsuzluk yapılmasından kaçınılacağı belirtildi.
Elektronik etikete betonun içeriği, tarihi, yeri ve üretim şekli gibi değişik bilgiler yüklenirken, "akıllı beton" kullanımının artmasıyla, depreme dayanıklı yapıların inşaatında normlara uyulmasına ilişkin denetimlerin kolaylaşacağı kaydediliyor.