Arama

Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
27 Şubat 2016       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Kul kullanan, bir gözünü kör, bir kulağını sağır etmeli:
Başkalarının hatalarını büyütmek yerine onları görmezlikten gelerek sorunların aşılmasını sağlayabilirsiniz.

Sur git dememişler, gör geç demişler:
Hatalara şahit olsak dahi onların büyütülmesi insanlara zarar vereceği açıktır, gördüklerinizi unutun görmemişlikten gelerek huzuru bulabilirsiniz.

Üzümün çöpü var, armudun sapı var:
Kimse dört dörtlük olmadığı gibi kusursuz değildir. Herkes hataları olacağını kabul etmeli bilgi sahibi olmalıdırlar.

İki şeyi unut, yaptığın iyiliği ve gördüğün kötülüğü:
Her durumda hoşgörülü yaklaşılması gereklidir. Yaptıklarınızı yapılanları unutursanız kendinize yeni bir yaşam sağlarsınız, unutulmadığı zaman hayatınız hep bir adım geride kalacaktır.

Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok:
İnsanları üzerlerindeki veya sahip oldukları ile yargılamayın, nice insanlar var parası yok ama yüreği tertemizdir sizin ihtiyacınız olduğu gibi.

Hoşgörü, en iyi dindir:
Hoşgörüye sahip olan din en iyi dinlerdendir. Hoşgörülü olduğu sürece dinlerin en güzeline ve doğrusuna sahip olduğunu gösterir.

Hoşgörü, uygarlığın sınavıdır:
Hoşgörülü uygarlıklar her zaman yükselişe sahip olur. Halkı ile iç içe olan uygarlıklar ebediyen yaşayabilirler.

İnsanların kurtuluşunu sağlayacak olan hoşgörüdür:
Hoşgörülü insanlar dünyanın yok oluşunun önüne geçer. İnsanlığın kurtularak geleceğe adım atmasını sağlayacak olan dindir.

En yararlı erdem hoşgörüdür:
Toplumların birbirleri ile anlaşması, kaynaşması ve birlik beraberlik içinde gelişmesindeki en önemli rol hoşgörü ile gelmektedir.

Hoşgörülü olmak insanların ilime ulaşmasını sağlar:
Milletler arasında hoşgörü olduğu sürece gelişme, yükselme ve kalkınmaları sağlanmış olur. Hoşgörülü olduğu sürece ilim alanında daima gelişme olur.

Gülü seven dikenine katlanır:
Sevdiğiniz her ne kadar güzel olsa dahi getirilerine karşı ılımlı davranılması gerekmektedir.

Bıçağı kestiren kendi suyu, insanı sevdiren kendi huyu:
İnsanların huyu da suyu da onların nasıl olduklarını gösterir. Toplumun gelişmesinde de bunlar gereklidir.

Gönülsüz yenen aş, ya karın ağrıtır ya da baş:
Yardım için el uzatacaksanız eğer mutlaka hoşgörü içerisinde olmaldıır.

SİLENTİUM EST AURUM