Arama

Caps (Komik Kapaklar) - Tek Mesaj #1

Avatarı yok
insomnia42
Yasaklı
16 Haziran 2016       Mesaj #1
Avatarı yok
Yasaklı

Caps


MsXLabs.org

Caps nedir?
Caps ifadesi Capture yani yakalamak kelimesinden gelmektedir. Ekranda olan biteni Resim veya Video formatında kayıt için kullanılan bir terim, yeni bir sosyal medya eğlence kavramına verilen isimdir.

Caps nasıl yapılır?
Bilgisayar ekranında var olan herhangi bir resim, fotoğraf yada video görüntüsünün bir karesi capture edilerek bir ekran fotoğrafı elde edilir. İngilizce olarak Screen Shot olarak ifade edilen bu eylem neticesinde ortaya çıkan görüntü artık caps oluşturmak için bir kaynak olarak kullanılabilir. Bilgisayarınızın klavyesi üzerinde bulunan “Print Screen (prt sc)” butonuna basmanız durumunda o
Ad:  caps.jpg
Gösterim: 1410
Boyut:  59.6 KB
anda ekranda bulunan resmin tamamı panele kopyalanır. Resim editör programlarını (Photoshop v.b.) kullanan kişiler için bu kavram oldukça basittir. Copy yapmış olduğunuz bu ekran görüntüsünü paint yada başka bir resim editör programı kullanarak paste etmeniz halinde artık yakalamış olduğunuz ekran görüntüsü ile istediğiniz caps’i yaratmak için herşey hazır demektir.

Herhangi bir resim editör programı kullanarak (hiçbir program yoksa paint kullanabilirsiniz) paste (yapıştır) ettiğiniz resim üzerine kırmızı bir fon üzerine kendi mizah anlayışınıza göre ekleyeceğiniz mesaj ile kendi caps’iniz artık hazır demektir. Bu arada eğer print screen (prt sc) tuşuna alt tuşu ile beraber basarsanız (Alt + Print Screen) tüm ekranın screen shot’ını (snap shot) almak yerine sadece o anda aktif olan pencerenin ekran görüntüsü copy (kopyalanmış) olacaktır

Örneğin
: Ekran görüntünüzün resmini almak(capture) için klavyedeki "Print Screen" tuşuna basın. Ardından Başlat > Programlar > Donatılar > Paint'i çalıştırıp yukarıda "Düzenle" Sekmesinden "Yapıştır"a tıklayın.
Alt tuşuna basarak Print Screen tuşuna basarsanız tüm ekranın değil, sadece aktif olan pencerenin fotoğrafını çekmiş olursunuz.

Eğer ekran görüntüsünü alırken capture (yakalama) yapmak istediğiniz alanı mouse yardımıyla seçmek ve sadece seçim yaptığınız alanı kopyalamak istiyorsanız o zaman bu maksatla kullanabileceğiniz özel programlar mevcuttur. Bu programlar içerisinde hem ücretsiz hemde kullanması oldukça kolay olan Screen Hunter adlı programı tavsiye edebilirim. Bu programı bilgisayarınıza kurduktan sonra programı çalıştırmanız durumunda F6 tuşuna basmanıza müteakip ekranda bir seçim alanı oluşacaktır. Mouse yardımıyla capture yapmak istediğiniz alanı seçmeniz halinde program tarafından belirlenmiş olan capture dizinine bir resim dosyası (Jpg) kaydedilecektir. Kaydedilmiş olan bu resim dosyasını kullanarak kendinize bir caps oluşturabilirsiniz.

Resim ve fotoğraf konularında uygulanan kurallar şöyledir:
  • +18 içerikte resim ve fotoğraf eklenmemelidir.
  • Deviantart.com sitesinden alınan her resim ve fotoğraf için kaynak bilgisi verilmesi zorunludur.
  • Bir mesajda en fazla 3 adet resim/fotoğraf olmalıdır.
  • Eklenecek olan her resim/fotoğraf mesajına konu başlığı girilmelidir.
  • Yukarıda belirtilen kurallara uygunluk göstermeyen bütün resim/fotoğraf ekleri silinecektir.

Derlemedir
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 4 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 17 Haziran 2016 16:26 Sebep: Sayfa düzeni,moderatör ekleri ve foruma uygun resim eki