Arama

Kenan Evren - Tek Mesaj #6

Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
19 Eylül 2016       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM

Evren Kenan

Ad:  kenan evren.JPG
Gösterim: 872
Boyut:  22.5 KB

(d. 17 Temmuz 1917, Alaşehir, Manisa - Mayıs 2015, Ankara)
asker ve devlet adamı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin yedinci cumhurbaşkanıdır.

İlkokulu Alaşehir’de, ortaokulu Manisa’ da, liseyi İstanbul’da okudu. 1938’de Kara Harp Okulu’nu bitirerek topçu asteğmen, Şubat 1939’da teğmen oldu. 1940’ta Topçu Okulu’nu bitirdikten sonra çeşitli birliklerde görev yaptı. Ağustos 1942’de üsteğmenliğe yükseldi. 1949’da kurmay yüzbaşı olarak Kara Harp Akademisi’ni bitirdi. Daha sonra Genelkurmay Eğitim Şubesi kısım amirliği, 1. Ordu Harekât Dairesi başkan yardımcılığı yaptı, Kara Harp Akademisi’nde öğretmenlik etti. 1958-59 yıllarında Türk Tugayı’nda harekât ve eğitim şube müdürü ve kurmay başkanı olarak Kore’de bulundu. Türkiye’ye döndükten sonra 1959-61 arasında Ordu Donatım Okulu kurmay başkanlığı ve 2. Ordu harekât eğitim başkanlığı görevlerini üstlendi. 227. Piyade Alayı komutanlığı, 9. Kolordu kurmay başkanlığı, Kara Kuvvetleri Okullar Dairesi başkanlığı yaptı. 1964’te tuğgeneral, 1967’de tümgeneral oldu. 58. Er Eğitim Tümeni komutanlığı ve 2. Ordu kurmay başkanlığı görevlerine atandı. 1970’te korgeneralliğe yükseldi. 2. Kolordu komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme Kurulu başkanlığı görevlerinde bulundu. 1974’te orgeneral olarak Genelkurmay ikinci başkanlığına getirildi. 1976-77 yıllarında Ege Ordusu komutanlığı, 1977-78 yıllarında da Kara Kuvvetleri komutanlığı yapan Evren, 6 Mart 1978’de genelkurmay başkanlığına atandı.

Evren 12 Eylül 1980’de, silahlı kuvvetlerin emir komuta zinciri içinde gerçekleştirdiği harekâttan sonra Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri komutanları ile jandarma genel komutanından oluşan Milli Güvenlik Konseyi’nin (MGK) başkanlığını ve devlet başkanlığını üstlendi. 23 Ekim 1981’de toplanan Danışma Meclisi ile MGK’dan oluşan Kurucu Meclis’in hazırladığı ve 7 Kasım 1982’de halkoyuna sunulan yeni anayasanın geçici 1. maddesi gereğince, yedi yıllık bir süre için Türkiye Cumhuriyeti’nin yedinci cumhurbaşkanı oldu, 1 Temmuz 1983’te genelkurmay başkanlığı görevini Kara Kuvvetleri komutanı Orgeneral Nurettin Ersin’e devrederek askerlikten emekliye ayrıldı.

Kenan Evren devlet başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı sırasında yurt içinde ve dışında birçok geziye çıktı. 4. İslaıp Konferansı Teşkilatı zirvesine katıldı. İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi başkanlığını üstlen- 29 Evrengâbad di. 5. İslam Konferansı Teşkilatı zirvesinde Kıbrıs konusuna ve Bulgaristan’daki Türk azınlığın sorunlarına üye ülkelerin dikkatini çekti.

9 Kasım 1989’da görev süresi sona eren Evren cumhurbaşkanlığından ayrıldı. Anıları altı cilt olarak yayımlandı (Anılar, 1990-92).

kaynak: Ana Britannica
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM