Arama

Medya Haber - Tek Mesaj #1864

h_emir - avatarı
h_emir
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2016       Mesaj #1864
h_emir - avatarı
Kayıtlı Üye
BM, tahliyeler için Doğu Halep'e 20 gözlemci gönderecek
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric günlük basın toplantısında, Doğu Halep'ten Suriye Arap Kızılayı ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesince yapılan tahliyelerin devam ettiğini ve BM ekibinin tahliyeleri gözlemlemek için rejim kontrolündeki Ramuse kontrol noktasında bulunduğunu söyledi.

15 Aralık'tan bu yana Halep'in doğusundan 25 bin kişinin tahliye edildiğinin tahmin edildiğini söyleyen Dujarric, tahliye edilen Suriyelilierin Atarib ve Sarmada'ya gönderildiğini ifade etti.

BM'nin Halep'te rejim kontrolündeki bölgelerde çoğu Suriyeli olmak üzere 100'den fazla yardım çalışanının olduğunu belirten Dujarric, Halep'in doğusuna sivillerin tahliyesi ve güvenliğinin denetlenmesi için uluslararası ve yerel 20 personel göndereceklerini açıkladı.

Dujarric, Fua ve Kefreyya'dan tahliyer için de Salı sabahı 20 otobüsün yola çıktığını sözlerine ekledi.

Dujarric, "Halep'te tahliye edilmeyi bekleyen ne kadar kişi kaldı?" sorusuna ise, "Farklı rakamlar duyuyoruz, hâlâ binlerin olduğu tahmin ediliyor ama bizim endişemiz oradaki kuşatma altındaki Suriyelilere uzun süredir insani yardım ulaştırılamıyor ve bir an önce yardım götürebilmeyi umut ediyoruz" yanıtını verdi.

Halep'teki tahliyeler ve kentteki sivillerin güvenliğinin uluslararası gözlemciler tarafından takip edilmesini isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı oy birliğiyle kabul edilmişti. Ancak tasarıya "ilgili taraflara danışarak" ifadesinin eklenmesi, Suriye rejiminin bazı bölgelerin gözlenmesini engelleyebileceği endişelerine neden olmuştu.

Kaynak: AA
BM, tahliyeler için Doğu Halep'e 20 gözlemci gönderecek | Al Jazeera Turk - Ortadoğu,
Her şeyin genellenmesi genellikle yanlışa götürür