Arama

Salvador Dali - Tek Mesaj #6

nötrino
Yasaklı
30 Ocak 2017       Mesaj #6
Yasaklı

Salvador Dali (1904 - 1989)

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali Domenech, kısaca Salvador Dali (11 Mayıs 1904 - 23 Ocak 1989), Katalan sürrealist ressamdır. İspanyol Ressam Salvador Dali, resimde sürrealist (gerçeküstü) akımın önemli bir temsilcisi olmuştur. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. En iyi bilinen eseri Belleğin Azmi’dir.

Nergisin Metamorfozu (1937)!

Ad:  150512100356_dali_5.jpg
Gösterim: 792
Boyut:  47.0 KB
Salvador Dali ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, sanatın film, heykel ve fotoğraf dallarında da denemeler yapmıştır. Dali’nin eserlerindeki sanatsal ifade ve sembolik karmaşıklıklar sürekli evrilmiş ve 20. yüzyılın en büyük ressamlarından biri olarak değerlendirilmiştir.

Dali “uyuşturucu kullanmıyorum, kendim uyuşturucuyum, Düşmanlarımın, arkadaşlarımın ve halkın resimlerime aktardığım imgelerin anlamını çözemediklerini söylemeleri bence son derece anlaşılır bir durum. Onları yapan kişi olarak ben bile anlayamazken, başkaları nasıl olur da bu imgeleri anlamayı umabilir?!' demişti. Amerikalı Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003’te ”en iyi kısa animasyon filmi” dalında Oscar adayı olmuştur.

Dali'nin Önemli Çalışmaları!

• Belleğin Azmi (1931, Çağdaş Sanat Müzesi New York)
  • Haşlanmış Fafülyeli Yumuşak Yapı (1936, Philadelphia Modern Sanatlar Müzesi)
  • Nergisin Metamorfozu (1937)
  • Uyku (1937)
  • Yanan Zürafa (1937, Kunstmuseum / Basel)
  • Yeni İnsanın Doğuşunu İzleyen Jeopolitik Çocuk (1943)
  • Bir Arının Narın Etrafında Uçuşu Nedeniyle Görülen Rüyadan Uyanmadan Bir Saniye Önce (1944)
  • Serap (1946)
  • Uzay Fili (1948)
  • Çarmıhtaki İsa (1951)
  • Kürelerden Deniz Perisi Galatea (Eşi Gala Dali’nin portresi, 1952)

Kaynak: BBC Culture / Tasarım Tarihi