Arama


Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
6 Mart 2017       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM

Megalomani


62541d1488829334 megalomani nedir megalomani1

Büyüklük sanrısı, BÜYÜKLÜK KOMPLEKSİ ya da MEGALOMANİ olarak da bilinir, kişinin, çok ünlü ya da önemli bir kişi olduğu, büyük bir servete, güce ya da başka üstün niteliklere sahip olduğu biçiminde yanlış bir inanca kapılması. Paranoya ya da frenginin ileri evrelerindeki parezi gibi çeşitli psikozlarda görülebilen büyüklük sanrısı, dikkat eksikliği sendromu ya da taşkınlık-çökkünlük psikozu anlamında bir mani sayılmaz.

Megalomani belirtileri nelerdir?
Kişide gerçekle ilgisi olmayan hezeyanlar bulunmaktadır. Örneğin, gelir durumu az olan kişinin dünyanın en zenginlerinden biri gibi davranması, görüştüğü kişilere büyük miktarlarda çekler, senetler yazması gibi durumlar bu hezeyanlardandır. Bu kişilerin gösterdiği tavırlarla çevresinde bulunan dostları, arkadaşları onu terk eder. Her alanda görülebilen megaloman kişiler, genellikle kendi işlerinde başarılı olurlar. Belirtiler gösteren herkes megaloman olarak kabul edilmemelidir. Normal sayılan kişilerde megalomani belirtileri gösterebilir. Kişilerde aşırı derecede kendini beğenme, büyüklük ya da üstünlük hissine kapılma, başkalarının içinde bulunduğu duyguları anlayamama, kendisine yapılan eleştirileri anlamazdan gelerek, hassas davranışlar sergilemek gibi belirtiler gösterebilir. Aynı zamanda kişilerde kibir görülebilir, kurallara uymama izlenebilir. Kendilerinde olan büyüklük hezeyanlarının başkaları tarafından desteklenmesini isterler. Karşısındaki tarafından sevilmeyi beklerler. Dünyadaki her şeyin kendileri için yaratıldığını düşünerek, bencillik sergilerler.

Megaloman özellikleri
  • Kendilerine aşık aslanlar, diğerlerine sataşırlar. Ne kadar kompleks varsa, o kadar çok gürlerler.
  • Başkalarını beğenmezler.
  • Beğendikleri varsa şayet, ya kendilerine benziyordur, ya onların altında eziliyordur, ya da efendiliğinden ses çıkarmıyordur, dolayısıyla bir tehlike teşkil etmiyordur.
  • Aynaların içine düşerler. Narsisizm, megalomaninin estetik koludur.
  • İleri derecede megalomanlar, kimseyi dinlemez.
  • Sürekli sitayiş isterler.
  • Etraflarını bol bol şakşakçı, sülük “arkadaşlar” ve aptal ya da fazlasıyla sabırlı eşlerle donatıp, küçük krallıklarında rahatça kükrerler.
  • Onları eleştiren edepsizleri asla kaale almadıkları için yenilenmezler. Hep aynı söylemleri pişirip pişirip karşımıza dikerler.
  • Çoğu, sinirsel hastalıklardan muzdaripdir. Mideleri, kalpleri, ruhları ekşidir.
  • Megaloman olduklarını asla kabul etmezler.
DEVAMI Megalomani Nedir?
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM