Arama

İstanbul Üniversitesi - Tek Mesaj #2

Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
29 Mayıs 2017       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
İstanbul Üniversitesi
Türkiye'nin ilk ve en büyük yükseköğretim kurumu.
Ad:  2.jpg
Gösterim: 746
Boyut:  104.6 KB
31 mayıs 1933'te çıkarılan 2252 sayılı yasa ile İstanbul Darülfünun'u kapatıldı (31 temmuz 1933) ve Milli eğitim bakanlığı, İstanbul'da "İstanbul Üniversitesi” adıyla yeni bir kurumun kurulması ile görevlendirildi. Sözkonusu yasa, Cenevre Üniversitesi profesörlerinden Albert Malche'in Türkiye'ye gelerek hazırladığı (1932) rapora dayanılarak çıkarıldı. Zamanın Milli eğitim bakanı Dr. Reşit Galip, kamuoyuna yaptığı resmi açıklamada, yeni kurulan üniversitenin, kapatılan Darülfünun ile hiçbir ilişkisi olmadığını, bütünüyle yeni bir kurum olduğunu vurguladı. Üniversite, 18 kasım 1933'te açıldı. Öğretim kadrosu üç kaynaktan sağlandı: kapatılan Darülfünundan devralınan ve bilim adamı özelliklerini taşıyan öğretim elemanları, Avrupa’da yetişmiş genç bilim adamları; kendi ülkelerindeki üniversitelerde profesör konumuna erişmiş, adlarını ülkelerinin dışında da duyurmuş yabancı profesörler.

İstanbul Üniversitesi Tip, Hukuk, Edebiyat ve Fen fakülteleri ile öğrenime başladı. Önceleri Milli eğitim bakanlığı'na bağlı olan kurum, 18 haziran 1946'da yürürlüğe giren 4936 sayılı Üniversiteler yasası ile özerklik ve tüzel kişilik kazandı. Üniversitenin özerkliği, 1961 Anayasası'nın 120. maddesi ile güvence altına alındıysa da 12 mart 1971'den sonra Anayasa’nın bu maddesinde bazı değişiklikler yapıldı.

Kurulduğunda 4 fakülte ve 2 yüksekokul ile zamanın en büyük öğretim kurumu olan İstanbul Üniversitesi, yeni fakültelerin açılması ile daha da gelişti. Hukuk fakültesi'ne bağlı iktisat enstitüsü’nün yerine, 1936’da İktisat fakültesi, 1948'de Yüksek ziraat enstitüsü (Ankara) kaldırılarak yerine Orman fakültesi, Tp fakültesi' ne bağlı Eczacılık okulu yerine 1962'de Eczacılık fakültesi, Diş hekimliği okulu yerine 1964’te Diş hekimliği fakültesi, 1967’de Cerrahpaşa tıp fakültesi ve aynı yıl Kimya ve işletme fakülteleri kuruldu. Teşkilat yasası 1968’de yayımlanan Veteriner fakültesi, 1973'te dadı.
Ad:  4.jpg
Gösterim: 525
Boyut:  41.4 KB

1973-1976 yıllarında kurum ret bilimleri fa kültesi ile Kimya fakültesi, 1983’te Mühendislik fakültesi adıyla birleştirildi. 1979'da
Siyasal bilgiler fakültesi kuruldu.

1982-1983'te yükseköğretim kurumlarını düzenleyen 2809 sayılı yasa uyarınca yeniden düzenlenen İstanbul Üniversitesinde, 13 fakülte (Cerrahpaşa tıp, İstanbul tıp, Diş hekimliği, Eczacılık, Edebiyat, Fen, Hukuk, İktisat, işletme. Siyasal bilgiler, Mühendislik, Orman, Veteriner), dört yıllık 3 yüksekokul (Basın-yayın, Florence Nightingale hemşirelik, Su ürünleri), iki yıllık 4 yüksekokul (Adalet, Sosyal bilimler meslek, Sağlık hizmetleri meslek, Teknik bilimler meslek) ve İstanbul devlet konservatuvarı bulunmaktadır.

Değişik anabilire dallarına bağlı birçok enstitüsü de bulunan İstanbul Üniversitesi, Açıköğretim fakültesi nedeniyle üç yüz bine yakın öğrencisi bulunan Anadolu üniversitesi hesaba katılmazsa Türkiye'nin en çok öğrencili üniversitesidir.

Kaynak: Büyük Larousse
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 29 Mayıs 2017 22:13
SİLENTİUM EST AURUM