Arama

perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
11 Ağustos 2017       Mesaj #4
perlina - avatarı
Ziyaretçi
64778d1500722011 engellilik nedir engelli kime denir engellilik1

Engelli Kişilere Karşı Görevlerimiz Nelerdir, Onlara Nasıl Davranmalıyız?

• Engelli kişilere daima saygılı olmalı ve hiç bir zaman engelli insanlarımızın ve kardeşlerimizin, çocuklarımızın kalplerini kırmamalı ve onlara nazik davranmalıyız.
  • Engelli insanlarımızın ve kardeşlerimizin, çocuklarımızın kalplerini incitecek, aşalayıcı, yabancılaştıran söz ve davranışlardan kaçınmalıyız.
  • Engelli insanlarımıza, şefkat ve merhametle yaklaşmalıyız onların çektiği sıkıntıları dinleyip çözümde yardımcı olmalıyız.
  • Engelli bir insanın eli-kolu olmasa dahi, elinizi uzatarak selam verin. Engelli kişi size nasıl davranacağını bilir.
  • Yardım etmeden önce yardım isteyip istemediğini sorun. İstek olmadan yardım etmeye kalkmayın.
  • Kendinize göre yardım etmeye kalkmayın. Engelli kişinin sizi yönlendirmesine fırsat verin.
  • Engelli kişi karşısında aşırı dikkatli olmaya kalkışmayın. Diğer insanlarla nasıl konuşuyorsanız, onlarla da öyle konuşun.
  • Acıyarak yaklaşmayın. Engelli insanlar sadece birtakım engellere sahip, mutsuz ya da hasta değiller.
  • Kelimeleri dikkatle, vurgulayarak, yüksek sesle bağırıp çağırarak konuşmayın. Bedensel engelli bir kişinin duyma sorunu yoktur.Tane tane konuşarak onun bir zeka sorunu olduğunu ima eder tarzda konuşmayın.
  • Günlük konuşmanızın dışına çıkmadan iletişim kurun. Örneğin tekerlekli sandalyedeki engelliye, “Nereye gidiyorsun?” ya da görme engelli birine, “Görüşmek üzere” demenizin bir sakıncası yok.
  • Engelli insanlarımıza sağlıklı bireyler olarak yolda yürürken, otobüste, tramvayda, metrobüste yolculuk yaparken öncelik tanımalıyız.
  • Şu sözü hiç bir zaman aklımızdan çıkarmamalı ve unutmamalıyız. “Her sağlıklı insan ve birey bir engelli adayıdır.”

DEVAMI >>>> Engellilik Nedir? Engelli Kime Denir?

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.