Arama

Stephen Hawking - Tek Mesaj #8

nötrino
Yasaklı
16 Mart 2018       Mesaj #8
Yasaklı

Stephen Hawking Hayatını Kaybetti!
(8 Ocak 1942-14 Mart 2018)!

Özellikle kuantum fiziği ve karadelikler üzerine çalışmalarıyla bilinen ve yıllarca ALS hastalığıyla mücadele eden İngiliz bilim insanı Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Dünya Pi Günü'nde hayatını kaybeden ünlü astrofizikçi geriye kitaplara, filmlere konu olan bir hayat öyküsü bıraktı.

1960'lı yılların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Bu hastalık Hawking'in hayatını geri dönüşü olmayacak bir şekilde değiştirdi

Okul yıllarında ortalamayı geçemeyen bir öğrenci olduğunu her zaman belirten Hawking, IQ'sunun kaç olduğunu soran bir muhabire 'Hiçbir fikrim yok, IQ seviyesiyle övünen insanlar zavallıdır.' şeklinde bir yanıt vermişti. Yaşamı, 2015'te gösterime giren "Her Şeyin Teorisi" adlı filme de konu olan Hawking, engelli bir birey olmak ile ilgili şunları söylemişti;
  • "Engelli bir bireyseniz, büyük ihtimalle bu sizin suçunuz değildir fakat insanlardan acıma beklemenin ya da dünyayı suçlamanın bir yararı da yoktur. Olumlu bir tavır takınmalı ve içinde bulunduğunuz durumu en iyiye döndürmeyi bilmelisiniz. Fiziksel bir engeliniz varsa, bunu psikolojik bir engele dönüştürmeyin. Bana göre, fiziksel engelli biri, kendisine fazla engel teşkil etmeyecek fiziksel aktivitelere yönelmeli. Sanırım, Paralimpik Olimpiyat Oyunları pek ilgimi çekmiyor. Bana söylemesi kolay, çünkü atletizm oldum olası ilgimi çekmemiştir. Diğer yandan bilim, engelli insanlar için çalışabilecekleri uygun bir alan. Çünkü olayın çoğu zihinde bitiyor. Elbette, deneysel çalışmalar biraz problem çıkarabilir ama, teorik düşünmek de oldukça ideal... Benim engellerim, çalışma alanım olan teorik fizikte bana büyük bir sorun teşkil etmiyor. Aslına bakarsanız bana faydaları da dokundu. Derslerden ve yönetimsel işlerden muafım. Engellilik hayatım boyunca karımdan, çocuklarımdan, iş arkadaşlarımdan, öğrencilerimden aldığım yardımı es geçemem. İnsanların size yardım etmeye hazır olduklarını anladım. Yeter ki, yardımlarının işe yarayacağına dair bir şeyler gösterin onlara. Elinizden gelenin en iyisini yapın."

Kaynak: Ntvmsnbc / Science (14 Mart 2018)