Arama

Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
13 Ağustos 2018       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Eczacılık
mesleğinin eğitim süresi 5 yıldır.
Öğrenciler uygulama derslerini fakülte laboratuarlarında sürdürmekte ve eğitim süresi boyunca eczane, hastane ve ilaç fabrikalarında staj yapmaktadırlar. Eğitim süresince; Fizik, Kimya, Matematik, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Anatomi, Biyoistatistik, Fizyoloji, Patoloji, Besin Analizi, Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, Farmakoloji, Eczacılık Tarihi ve Deontoloji, Eczacılık Mevzuatı, Tıbbi İlk Yardım derslerini alırlar.

ECZACI
  • Sentetik, yarı sentetik veya biyolojik kökenli ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi, değerlendirilmesi, kaliteli ilaç üretimi ve ilaçları saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapar.
  • Doktorlarca düzenlenen reçetelerde yer alan hazır ilaçları müşteriye satar, hazırlanması gerekli ilaçları hazırlar, laboratuvarda ilaçların geliştirilmesi ve analiziyle ilgili araştırmalar yapar.
  • Reçetedeki ilaçların kullanımlarıyla ilgili hastayı bilgilendirir.
  • Kendisi tarafından hazırlanması gerekli olan ilaçları formüllerine uygun olarak hazırlar veya hazırlanmasını denetler.
  • Tıbbi veya diğer amaçlar için kullanılan toksin ve zehirli maddeleri hazırlar ve kurallarına uygun olarak dağıtımını yapar, bozulmaya karşı önlem alır.
  • Özel zehirli madde içeren reçetelerin kayıtlarını tutar, veteriner ilaçları, tarım ilaçları, tuvalet ve kozmetik ürünlerini kullanmaları konusunda önerilerde bulunur.
  • Laboratuvarda araştırma çalışmaları yapar.
Kariyer Olanakları
  • Akademik kariyer yapabilirler.
  • Yüksek lisans yaptıkları takdirde uzman eczacı olurlar.
  • Kamu ve özel sektöre ait çeşitli işyerlerinde yönetici kademelerine yükselebilirler.
  • Kendi işletmelerini (eczane, ecza deposu, ilaç fabrikası) açabilirlerler.
İstihdam
Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde, çeşitli laboratuvarlarda (hastane veya özel), ilaç endüstrisinde (fabrika veya depo) kalite kontrol birimlerinde; araştırmacı veya ilaç tanıtıcısı olarak, kendilerine ait veya hastanelerde bulunan eczanelerde çalışırlar.

DEVAMI Eczacılık
SİLENTİUM EST AURUM