Arama

Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #34
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
71.Vasiyet) İntiharı Hiçbir Zaman Düşünmeyin

Ebu Kılabe merhum anlatıyor: “Sabit İbnu Dahhak (ra) anlatmıştı: “Resullullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-Kim bile bile yalan yere İslam`dan başka bir din ile yemin ederse bu kimse dediği gibidirKim kendisini bir şeyle öldürüp (intihar ederse) Kıyamet günü o şeyle azap verilirKişinin gücü dışında olan bir şey üzerine yaptığı nezir muteber değildirMü`mine lanet etmek onu öldürmek gibidirBir mü`mine küfür nisbet etmek onu öldürmek gibidirKim kendisini bir şeyle keserse kıyamet günü onunla kesilirKim malını çok göstermek için yalan bir iddiada bulunursaAllah onun azlığını artırır” (Buhari Müslim)

72.Vasiyet) Helak Sebeplerinden Hiçbirini İşlemeyin

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor:
-“Bir kavimde gulül (devlet malından hırsızlık) zuhur ederse Allah o kavmin kalblerine korku atarBir kavim içinde zina yayılırsa orada ölümler artarBir kavim ölçü ve tartılarda (hile yaparak) miktarı azaltırsa Allah ondan rızkı keserBir kavmin (mahkemelerinde) haksız yere hükümler verilirse o kavimde mutlaka kan yaygınlaşırBir kavm ahdinden dönüp gadre yer verirse Allah onlara mutlaka düşmanlarını musallat eder” (Muvatta Cihad 26)

73.Vasiyet) Edepli Olun

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın terkisinde idimBana şu nasihatte bulundu:
-“Yavrun! Allahà karşı (emir ve yasaklarına uyarak edebini) koru Allah da seni (dünya ve ahirette) korusun! Allah`ın üzerindeki hukukunu koru ki onu karşısında (dünya ve ahiretin fenalıklarına karşı hami) bulasın veya önünde demişti: Bollukta Allah`ı tanı kidarlıkta da O seni tanısın(Dünay ve ahrettle ilgili) bir şey isteyince Allah`tan isteYardım talep edeceksen Allah`tan yardım dileZira kullar Allah`ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için bir araya gelseler bu faydayı yapmaya muktedir olamazlarAllah`ın yazmadığı bir zararı sana vermek için bir araya gelseler buna da muktedir olamazlarKalemlerin mürekkebi kurudu ve sayfalar dürüldüSen yakini bir imanla tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamasan hoşuna gitmeyen şeyde sabırda çok hayır varŞunu da bil ki Nusret sabırla birlikte gelir kurtuluşta sıkıntıyla gelir zorlukta da kolaylık vardır bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır”