Arama

Ramazan ve Oruç - Tek Mesaj #6

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ekim 2005       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ AYETLER

Ad:  allah-ani8.gif
Gösterim: 151
Boyut:  4.0 KB

ORUÇ VE RAMAZAN


ORUÇ TUTMAK
a)Orucun farziyeti. Bakara 183,185
b) Oruç Günleri Ramazan Ayıdır.Bakara 185
c)Oruç tutanların Mükafatı
Tevbe 112
Ahzab 35
Tahrim 5
d)İmsak Vakti. Bakara 187
e)İftar Vakti. Bakara 187
f)Oruç Gecelerinde Eşine Yaklaşmak. Bakara 187

ORUÇTA KOLAYLIK
a) Oruçta Kolaylık Vardır. Bakara 185
b) Hastaların Orucu Bakara 184-185
c)İhtiyarların Orucu. Bakara 184
d)Yolcuların Orucu . Bakara 184-185,

RAMAZAN AYI
a) Kur’an Ramazan ayında inmiştir. Bakara 185
b) Ramazan ayı oruç ayıdır. Bakara 185

KEFFARET ORUÇLARI
a) Öldürmenin Keffaret Orucu. Nisa 92
b) Yeminin Keffaret orucu. Mâide 89
c) İhramlının Keffaret Orucu. Mâide 95
d) Zıhar Keffareti. Mücadele 4

ZEKAT


ZEKA VERMEK


a) Zekatı Vermek
Bakara 43, 88, 110, 177,254
Maide 55
Tevbe 71
İbrahim 31
Meryem 31,55
Enbiya 73
Hacc 35,41,78
Mü’minnûn 4,60
Nûr 37,56
Neml 3
Lokman 4
Secde 16
Ahzâb 33
Mücadele 13
Müzzemmil 20
b) Zekatı malın iyisinden vermek Bakara 267
c) Zekat fakirin hakkıdır.
Zâriyat 19
Meâric 24-25
d) Zekat Verelerin mükafatı
Bakara 277
Nisa 162
Mâide 12
A’raf 156
Tevbe 18,19
Ra’d 18,22-23
Mü’minûn 1-4e) Zekat bereket getirir.
Rûm 39
f)Allah kullarından mallarının tamamını istemez
Muhammed 36-38
g)Vergiler
En’am 141
En’fal 41
Tevbe 29
Mücadele 13B-ZEKATI VERİLECEK MALLAR
a) Ürünlerin ve meyvelerin Zekatı. En’am 141

ZEKAT VERİLECEK KİMSELER

a) Zekat verilecek olanlar. Tevbe 60
b) Müellefe-i Kulûb (Kalbleri İslama ısındırılmak istenen Kişiler.
Tevbe 60

ZEKATI VERMEYENLER
Nisa 77
Tevbe 5,11,67,79-80, 34-35
Fussilet 7
Mâûn 7

KADİR GECESİ
a) Kur’an, Kadir Gecesinde İnmiştir. Kadr 1
b) Kadir gecesinin özellikleri. Kadr 2-5

BAKARA
183- Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.
184- (Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.
185- O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayıracak olan, hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kur'ân onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya şahit olursa onda oruç tutsun. Kim de hasta, yahut yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diler zorluk dilemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı tekbir etmenizi ister. Umulur ki şükredersiniz.
186- Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler.
187- Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız, size helâl kılındı. Onlar,
sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah'ın sizler için yazdığını isteyin. Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikden size seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Bununla beraber siz mescitlerde îtikaf halinde iken onlara yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır, sakın onlara yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki sakınıp korunsunlar.

TEVBE
112- (Bunlar), O tevbekâr olanlar, o ibadet edenler, o hamd edenler, o oruçlular, o rükua varanlar, o secdeye kapananlar, iyiligi emredip, kötülükten vazgeçirenler, Allah'in hududunu koruyanlar (emirleriyle yasaklarinin ölçülerine riayet edenler)dir. Müjde ver o müminlere, müjde!

AHZAP
35- Süphe yok ki müslüman erkeklerle müslüman kadinlar, mümin erkeklerle mümin kadinlar, itaat eden erkeklerle itaat eden kadinlar, sadik erkeklerle sadik kadinlar, sabreden erkeklerle sabreden kadinlar, mütevazi erkeklerle mütevazi kadinlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadinlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadinlar, irzlarini koruyan erkeklerle irzlarini koruyan kadinlar, Allah'i çok zikreden erkeklerle Allah-'i çok zikreden kadinlar var ya, iste onlar için Allah bir magfiret ve büyük bir mükâfat hazirlamistir.

Tahrim
5- Eger o sizi bosarsa belki de Rabbi ona, sizden daha hayirli, kendisini Allah'a teslim eden, inanan, gönülden itaat eden, tevbe eden, oruç tutan dul ve bakire esler verir.

NİSA
92- Hata disinda bir mümin, diger bir mümini öldüremez. Ve kim bir mümini yanlislikla öldürürse, mümin bir köle azad etmesi ve ölenin ailesine (varislerine) teslim edilecek bir diyet vermesi gerekir. Ancak ölünün ailesinin bagislamasi müstesnadir. Eger öldürülen, mümin olmakla beraber size
düsman bir kavimden ise, o zaman, öldürenin bir köle azad etmesi gerekir. Eger öldürülen sizinle aralarinda antlasma olan bir kavimden ise, öldürenin, ölenin ailesine diyet vermesi ve mümin bir köle azad etmesi gerekir. Bunlara gücü yetmeyenin de Allah tarafindan tevbesinin kabulü için arka arkaya iki ay oruç tutmasi gerekir. Allah, Alimdir (her seyi bilendir), Hakimdir (hüküm ve hikmet sahibidir).

MAİDE
89- Allah sizi, kasitsiz olarak yaptiginiz yeminlerinizden sorumlu tutmaz. Fakat kasitli yaptiginiz yeminlerinizden sizi sorumlu tutar. Bozulan yeminin keffareti (cezasi), ailenize yedirdiginizin ortalamasindan on yoksulu yedirmek veya giydirmek yahut da bir köle azad etmektir. Verecek bir sey bulamayan kimse için de üç gün oruç tutmaktir. Iste yemin ettiginiz zaman yeminlerinizi bozmanin cezasi budur. Yeminlerinizi koruyun. Iste Allah âyetlerini size böyle açiklar ki, sükredesiniz.
95-95- Ey iman edenler, ihramli iken av hayvani öldürmeyin. Içinizden kim kasten onu öldürürse, yaptigi isin vebalini tatmasi için, öldürdügü hayvanin dengi ona cezadir ki, Kâbe'ye ulasacak bir kurban olmak üzere buna yine içinizden iki adaletli kisi hükmeder; yahut (ceza olmak üzere) bir keffarettir ki, ya o nisbette fakirleri doyurmak, yahut onun dengi oruç tutmaktir. Allah geçmisi affetmistir. Fakat kim de bu suçu tekrarlarsa, Allah ondan intikamini alir. Allah damia gâliptir, intikam sahibidir.
Son düzenleyen Safi; 5 Temmuz 2016 02:11