Arama

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ocak 2007       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu şehir kim ne derse desin romantik bir şehirdir. Röbdeşambrlı gezmez erkekleri, yahut kızları sokaklarda tuvaletleriyle dolaşmazlar, ama bir duruşu vardır şehrin insanın üzerine oturan. Mesela Dario Moreno Sokağı vardır. Hatta halk tarafından burası ‘Asansör’ olarak da bilinir. Peki Dario Moreno kim midir? Gerçek bir romantik. Dileyen araştırabilir.
Dokuz Eylül Üniversitesi’nde eğitimini tamamlamış bir kız arkadaşımla geçenlerde İzmir ile ilgili sohbetler ederken bir anısını paylaştı benimle.
‘’Doğuşan iki sene kadar önceydi galiba. Bak aklıma geldi sen romantik bu şehir deyince. Bir kız arkadaşımla Konak tarafındayız, yürüyoruz konuşa konuşa. Sonra bir ara gül satan bir dilenci gördüm. Evet çingene değildi. Kıpkırmızı gülleri ve masmavi gözleriyle asansöre giden yıkık, viran evin önünde oturuyordu. Hayal ürünü zannetmiştim. Ama sokağın başında Dario Moreno Sokağı yazıyordu.’’
  • İzmir’in güçlü yazarlarından, Kusursuz Veda ve Kan Ağacı romanlarının yazarı Jale Demirdöğen diyor ki ‘’bu şehir benim için anneyi ifade ediyor.’’
  • Emre Kalcı artık devamlı şehrimize geliyor ve son geldiğinde şunları söylüyor ‘’bu şehir benim için huzur, ferahlık ve tatil gibi.’’
  • Mesela Orhan Veli derki; ‘’Beni bu güzel havalar mahvetti, Böyle havada istifa ettim, Evkaftaki memuriyetimden.’’
Orhan Veli’nin bu sözü İzmir’de yaşayan herkesin bir kere de olsa dilinden dökülmüştür.
İstanbullunun eksik ayağıdır İzmir… O yüzden her seferinde kaçmak isterler İzmir’e. Ankaralının da uzak diyarı, gerçi onların durumu apayrıdır.
Hınzır bir şehirdir aynı zamanda İzmir, körfezinde beslemiştir kaçak aşıkları.
Neden ılıktır İzmir’in rüzgarları sanırsınız. Körfez öylesine dolmuştur ki sımsıcak gözyaşlarıyla…
Denizinin kiri sanmayın ki gemilerden, kaç kirli aşkı mezar etmiştir.
Vapurun üzerinde öylece durup da sadece denize bakan birisine rastlarsanız sakın ola ki yaklaşmayın yanına, içini boşaltıyordur anasına.
Evet öyledir; İtalya’nın Venedik’i, Fransa’nın Paris’i, İspanya’nın Barselona’sı ve Türkiye’nin İzmir’i…
İzmir de şehirlerarası yaşanmaz Aşk, kalplerarasıdır…

Doğuşan Işık