Arama

Astım - Tek Mesaj #11

Nephthys - avatarı
Nephthys
Ziyaretçi
10 Mart 2007       Mesaj #11
Nephthys - avatarı
Ziyaretçi
ASTIM HASTASI MIYIM?

Bazı şikayetleriniz var: öksürük, nefes darlığı, hırıltı... Bunlar zaman zaman tekrarlıyor...
Merak ediyorsunuz: Ben astım mıyım?
Unutmayın, her öksürük ya da hırıltılı solunum astım değildir. Ancak yine de önemsenmesi gereken belirtilerdir.
Astımda bu belirtilerin birtakım özellikleri vardır:

ÖKSÜRÜK
  • Özellikle çocuklarda (bazen) astımın tek belirtisidir.
  • İnatçıdır, bir kez başladı mı kolay kolay geçmez.
  • Öksürük nöbetleri şeklindedir. Öksürüksüz dönemlerde herşey yolunda olabilir, muayenede herhangi bir bulgu elde edilemeyebilir ve astım tanısı gözden kaçırılabilir.
  • Hastaların bir kısmında sadece gece öksürüğü, ya da sabah öksürüğü şeklindedir. Şikayetlerin gece artması astım hastalığının bir özelliğidir. Yatınca artan öksürük genellikle sinüzit ile ilişkilendirilir. Yanlış değildir, ama astımın da akla getirilmemesi önemli bir eksikliktir. Çünkü astımlı hastalarda sinüzit ya da nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları “sessiz” olarak bekleyen astımın alevlenmesine neden olur.
  • Allerjenler, toz, duman, kötü kokular (boya, benzin), iyi kokular (parfüm, deterjan), soğuk hava, sigara dumanı, egzersiz, duygusal durumlar (sevinç, üzüntü) gibi “uyaranlar” ile ortaya çıkar (ya da artar).
  • Klasik tedavilerle (antibiyotik, öksürük şurubu vs) tamamen tedavi edilesi genellikle mümkün değildir.
astimbelirti2
HIRILTILI SOLUNUM
  • Nefes alıp verirken göğüsten ses gelmesidir.
  • Astıma özel bir belirti değildir ama astımlı hastalarda sık görülen bir belirtidir.
  • Astımlı hastalarda sinüzit ya da nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları sırasında genellikle hırıltılı solunum ortaya çıkar.
  • Allerjenler, toz, duman, kötü kokular (boya, benzin), iyi kokular (parfüm, deterjan), soğuk hava, sigara dumanı, egzersiz, duygusal durumlar (sevinç, üzüntü) gibi “uyaranlar” ile ortaya çıkar (ya da artar).
  • Nefes açıcı ilaçlarla düzelir.
uyaranlarveastim sm

VİZİNG (HIŞILTI)
  • Nefes alıp verirken göğüsten ıslık benzeri bir ses gelmesidir.
  • Genellikle nefes verirken ortaya çıkar.
  • Daralmış hava yollarından geçmekte zorlanan solunum havasının oluşturduğu bir sestir.
  • Öksürük ve hırıltılı solunum ile birlikte olabilir.
  • Uyaranlarla (allerjenler, toz, duman, kötü kokular (boya, benzin), iyi kokular (parfüm, deterjan), soğuk hava, sigara dumanı, egzersiz, duygusal durumlar (sevinç, üzüntü) gibi) ortaya çıkabilir.

BALGAM ÇIKARTMA
  • Astıma özel bir belirti değildir ama astımlı hastalarda sık görülen bir belirtidir.
  • Astımda akciğer hava yollarında balgam (mukus) yapımı artmıştır.
  • Hastalar balgam çıkartınca rahatladıklarını ifade ederler.
  • Bunun nedeni "mukus tıkacı" adı verilen kurumuş ve katılaşmış balgamın hava yollarını tıkamış olmasıdır.
mukustikac
GÖĞÜSTE SIKIŞMA HİSSİ
  • Daralmış akciğer hava yollarının ve zor solunumun neden olduğu bir belirtidir.
  • Genellikle astımın diğer bulguları ile birliktedir.
  • Tek başına bir şikayet olarak ortaya çıkması başta kalp hastalıkları olmak üzere diğer hastalıkların da araştırılmasını gerektirir.
gogustesikisma
ASTIM BELİRTİLERİNİN ORTAK ÖZELLİKLERİ
  • Sürekli (devamlı, aralıksız) olMAyabilir. Özellikle hafif astımda zaman zaman yani ataklar halinde ortaya çıkar.
  • Ataklar arasında yani şikayetlerin olmadığı dönemlerde muayene bulguları tamamen normal olabilir. Hatta solunum fonksiyon testleri bile normal olabilir.
  • Şikayetlerin bazı uyaranlarla tetiklenmesi önemli bir özelliktir.
  • Şikayetlerin hava yollarını (bronşlar) genişleten ilaçlarla kısa sürede düzelmesi önemli bir özelliktir.
  • Ailede (anne, baba, kardeşler, teyze, dayı, amca, hala gibi kan bağı olan bireylerde) astım bulunması önemli bir özelliktir.
uyaran6uyaran3uyaran5uyaran1
uyaran2

uyaran4uyaran8uyaran10aile