Arama

Çağan Irmak - Tek Mesaj #1

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ocak 2008       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1970 yılında İzmir' de doğdu. Ege Üniversitesi Basın-Yayın Fakültesi Radyo-Televizyon bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında çektiği "Masal" ve "Kurban" adlı kısa filmleri ile Sedat Simavi ödülünü kazandı. Sinema sektörüne 1992 yılında birçok başarılı yönetmenlere asistanlık yaparak başladı. Sırasıyla Orhan Oğuz, Mahinur Ergun, Filiz Kaynak ve Yusuf Kurçenli gibi yönetmenlere asistanlık yaptı. 1998 yılında kendisinin yazıp yönettiği "Bana Old and Wise' ı Çal" adlı kısa filmi IFSAK' da birincilik ödülü aldı ve Londra Film Festivali' nde gösterildi.

Asistanlık çalışmalarının ardından televizyon dizilerinde yönetmenlik yapmaya başlayan IRMAK, hikâye anlatımı ve kullandığı teknik dille diğer yönetmenlerden ayrılan özgün yapısını ortaya koymuş, daha sonra Yunanistan Televizyonlarında da yayınlanan 'Asmalı Konak' (2002) ve Türkiye' nin yakın dönem siyasi tarihine ışık tutan, nesiller arasında köprü oluşturmayı başarmış, senaryosunu da kendi yazdığı 'Çemberimde Gül Oya' (2004) dizileriyle geniş kitlelere ulaşmıştır.

2001 yılı yapımı olan "Bana Şans Dile" yönetmenin ilk uzun metrajlı filmidir. 2003 yılında kendisinin yazıp yönettiği "Mustafa Hakkında Her Şey" adlı ikinci sinema filmi eleştirmenler tarafından övgüye değer bulundu. 2005 yılında yine kendisinin yazıp yönettiği üçüncü sinema filmi, "Babam ve Oğlum" ile SİYAD Ödül Töreni' nde "En İyi Yönetmen" , "En İyi Senaryo" ve "En İyi Film" ödüllerini kazandı.

Kısa Filmler
Bana " Old and Wise "ı Çal (1998)

Sinema Filmleri
Bana Şans Dile (2001)
Mustafa Hakkında Her Şey (2003)
Babam ve Oğlum (2005)

" MUSTAFA HAKKINDA HER ŞEY " ÖDÜLLER:

41. Antalya Altın Portakal Film Festivali
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü
En İyi Film Şarkısı Ödülü

26. Sinema Yazarları Derneği Türk Sineması Ödülleri
Şerif Sezer / En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu