Arama

ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
4 Nisan 2006       Mesaj #8
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Alıntı
APPİAH adlı kullanıcıdan alıntı

BABA BİŞİ SORCAM BİRİSİ YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM NEDE OLSA FELSEFİ MEVZULAR KADERİMİZ BELLİYSENİYE YAŞIYORUZ? DİREK CEHENNEME

GİTCEKSEK CEHENNEME CENNETE GİTCEKSEK CENNETE GİDELİM BEN
BU KONUYU DÜŞÜNÜP DÜŞÜNÜP DURDUM KONUNUN İÇİNDEN ÇIKAMADIM

BİRİSİ LÜTFEN BENİ AYDINLATSIN

Kader
Sevgili arkadaşım, önce şunu bilmek gerekir ki;Kader İlm-i İlahi'nin bir çeşididir ki,ezelden ebede kadar olmuş ve olacak herşey onun ilmindedir.Cenab-ı Hakk'ın herşeyi bu şekilde bilmesi bizleri bağlamaz.Yani biz yaptığımız şeyleri Allah bildiği için yapmıyoruz.Allah bizim ne yapacağımızı bildiği için yazmış.Ama biz Allahın ne yazdığığını bilmiyoruz.Eğer insan dünyada programlanmış bir robot gibi olsaydı peki o zaman peygamber göndermenin, insanları ikaz etmenin, iyiyi, doğruyu,yanlışı göstermenin ne mantığı olurdu.Daha doğrusu yaşamanın manası ne olurdu o zaman.?...Elbette hiç bir şey olmazdı.Demek insana sevab kazandırıp Cennete götürebilecek ve günah kazandırıp insanı mesul edecek bir cüz-i irade verilmiştir.Ve insan bu iradesinde serbest bırakmıştır.Ve insana iyiyi ve kötüyü göstermiştir.İyilik işleyenlere mükafat ve şer işleyenlere ceza vereceğini vaadetmiştir.Ve elbette vaadini yerine getirecektir.Selamlar.
ѕнσω мυѕт gσ ση ツ