Arama

Salon Nedir? - Tek Mesaj #1

MaRCeLLCaT - avatarı
MaRCeLLCaT
Ziyaretçi
21 Mart 2008       Mesaj #1
MaRCeLLCaT - avatarı
Ziyaretçi

SALON

Ad:  salon.JPG
Gösterim: 190
Boyut:  17.0 KB

a. (fr. salon).
1. Konuklann kabul edildiği ve öteki odalara göre evin daha geniş olan bölümü: Ev, üç oda bir salon.
2. Bir tamlayanla birlikte özel kullanımı olan geniş yer: Bekleme salonu. Okuma salonu. Toplantı salonu. Tiyatro salonu.
3. Bir otelde, bir yolcu gemisinde vh herkesin oturabileceği, okuyabileceği, sohbet edebileceği rahat biçimde döşenmiş yer.
4. Bir kuruluşun yemek, resepsiyon, kutlama vh için bir müşteriye ve onun davetlilerine ayırabileceği bölüm: Düğün, otelin büyük salonunda yapıldı.
5. Kimi dükkânlara ve işyerlerine verilen ad: Berber salonu. Çay salonu. Kebap salonu.
6. Salon adamı, özel olarak düzenlenen kadınlı erkekli toplantılara sık sık katılan, bu gibi toplantılarda nasıl davranılacağını bilen ve her yönüyle dikkatleri üzerinde toplayan kimse.

—Ask. Şeref salonu, alaylarda, bir birliğin tarih ve geleneğini yansıtan, özel kupa, madalya ve diğer ödüllerin saklandığı salon.

-Ed. özellikle XVII. ve XVIII. yy.'larda, seçkin bir kadının evinde toplanan ve orda edebiyat, felsefe, siyaset vb. konularda tartışan edebiyatçı, sanatçı ve siyasetçiler çevresi.

—Güz. sant. Fransa'da, yaşayan sanatçıların açtığı, çoğu kez yıllık sergi. (Özellikle Paris'teki Akademi'nin resmi Salonlar'ı sözkonusu olduğunda büyük harfle yazılır.)

—Koregr. Salon dansı, çoğu standartlaşmış, genellikle çiftler tarafından kendine özgü müziği (vals, tango, rumba, pasodobla jerk, rock vh) eşliğinde, halka açık bir yerde, evde ya da özel bir salonda yapılan eğlence dansı.

—Mağarabil. Dehlizlerden ya da giriş yerlerinden çok daha geniş boyutlu bölüm.

—Spor. Salon atletizm yanşmaları, kapalı salonda atletizmin belirti dallarında yapılan yarışmalar. || Salon sporları, kapalı spor salonunda yapılan takım sporları (basketbol, voleybol, hentbol). || Kapalı spor salonu, salon sporlarının yapıldığı üstü kapalı tribünlü alan.

—ANSİKL. Ortaçağda ve Rönesans'ta, senyörtük konutlannda salon, birçok etkinliğin yapıldığı bir mekândı: salonda uyulerine rakip birçok sergi açıldı.

—Spor. Salon atletizm yanşmaları, pisti 200 m uzunluğunda (6 kulvarlı) oval, ortasında yüksek, sınk, uzun atlama ve gülle atma alanı olan üstü kapalı tribünlü bir alanda yapılır. Bu tür yarışmalar, kısa (50 m sürat, 60 m engelli, 200, 400 m), orta (800, 1 500, 3 000 m) mesafe koşulları, atma (yalnızca gülle atma), atlama (uzun, yüksek, sırıkla yüksek atlama) ve yürüyüş dallarına ayrılır.
Kaynak: Büyük Larousse
Son düzenleyen Safi; 7 Mayıs 2019 13:03